Jaký je rozdíl mezi vzpourou, pučem, revolucí a povstáním? Stále jde jen o jedno,změna vedení, řádu, systému apod.

Nejlepší odpověď
fcoop

Rozdíly jsou – definování jednotlivých „disciplín“ by bylo zdlouhavé.
V podstatě jde o cíle,motiva­ci,prostředky a samotné zúčastněné.
Těžko by se vzpoura vězňů dala označit jako puč.
Puč zase není povstání.
Revoluce mění celý společenský řád,vzpoura je bývá lokální.
Jsou to sice příbuzné výrazy,ale nejsou totožné.
V každém případě znamenají násilí.

anonym

fcoop, díky.Měl jsem namysli to násilí, systém převratu se zdá nazývat různě. Stále dochází pouze k jedné věci. Jak myslím, možná scestně, puč je natvrdo vzpoura a uzmutí moci, uzmutím moci se změní společenský řád. Sice naoko vypadá stejně, ale je to změna, třeba k lepšímu nebo horšímu. Je to asi scestné, ale díky za info, nějak si dohledám a zkusím položit ještě jinak.
-
Připadá mi to pouze o slově, jak se to hodí politice státu, společnosti…

fcoop

Vypadá to tak,že v celé člověčí históórii se to bez násilí neobešlo.Ať zjevnému,nebo skrytému.Často i s dobrým úmyslem,ale to známé-„Když se kácí les...............“ platí. Nějak si nemohu vzpomenout na jediný případ,kdy nastala nějaká významná změna a nikomu se nic nestalo.
Nemusí se hned provádět revoluce – stačí jeden pitomej rozvod.
Ti dva si málokdy podaj ruce a řeknou:„Co jsme si, to jsme si,měj se fajn“.

anonym

fcoop, mimo otázku. Po rozvodu máme s exmanželkou dobré vztahy. Dokonce jsem je navštěvoval, taky občas přišla. žila s druhem, zemřel ji na raka, a chodili jsme sem tam spolu na pivo. Prostě pochopila, odchodila některé známé co vandrovali apod.
Dneska říkám perfektní holka.