barnajka

Jaký je rozdíl mezi výrazy „teskný“ a „tklivý“?

Často se setkávám s tím, že jsou obě slova používána pro vyjádření téhož. Opravdu se dá vložit mezi oba výrazy „rovnítko“?! Znáte nějaký příklad, kdy je lepší použít jedno a kdy druhé? Díky za odpověď :)

Nejlepší odpověď
annas

Teskný je knižní výraz -vyjadřující, vyvolávající stesk,smutek.
Tklivý – rovněž knižní vrýaz -dojímavý,dojemný-tklivé tóny houslí,tklivé vzpomínky.

Převzato ze Slovníku spisovné češtiny.

Další odpovědi
Bičiště

Není to stejné. Teskný to je stav duše a mysli.Tklivý to je už zjevná reakce osoby, či její činnost.Jistě je výstižnější a přesnější napsat „tklivá hudba“ než „teskná hudba“. Nebo teskný pláč a tklivý pláč. Je vidět, že k pláči se teskný nehodí a sedí tu tklivý.(Pokud to není pláč od radosti)

quentos

jak už bylo řečeno Bičištěm, stejné to není. Slovo tklivý pochází od „tknout“, čili zdůrazňuje se u něj to, že se vás to vnitřně dotkne, rozechvěje, dojme. U teskného to zdůraznění působení na člověka schází.

hanulka11

významově je to stejné…smutný ,zádumčivý ,

Chlapec měl teskný pohled.
Melodie zněla tklivě .

Podle mě by se to klidně mohlo zaměnit

tom004

A jak je to potom u „teskně hučí Niagára, teskně hučí ….“, (někde jsem slyšel i „temně“,ale není to ono), a to přece působí na člověka,tedy aspoň na toho textaře. Obě ta slova vyjadřují nějaký smutek.