Avatar uživatele
anonym

Jaký je rozdíl mezi vesničanem a venkovanem?

Doplňuji:
Tak mi annas ještě vysvětlete,jak bych na Moravě řekl vesničanovi? Dědičan ?!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Bičiště, tom004, BELA81 před 4506 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vesničan bydlí na vesnici (moravsky na dědině). Venkovan je pojem širší – bydlí v místě, krajině mimo větší město.
Doplňuji:
Ad bičiště, nejde o hnípání. Rozlišení je i v literatuře – vesnická próza (zachycuje život na vesnici) x venkovská (větší okruh působnosti – vesnice i menší město, oblast mimo území hlavního nebo velkého města).
Ad barbakan – svým dotazem jste mě zaskočil. Nikdy jsem totiž neslyšela použít jednoslovný výraz pro obyvatele dědiny. Vždy jen: je z dědiny. Podle pravidel pro odvozání obyvatel by mělo být jednoslovné pojmenování: dědiň-an (jako Pražan, Brňan, Olomoučan) nebo hanlivé dědiň-ák (Pražák, Brňák, Olomoučák).

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Vesničan žije na vesnici.
Pro Pražáka je i Ostravák venkovanem…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Myslím si,že je to úplně stejné.Jenom dobou se lidem,kteří žili na vesnici začalo říkat „vesničan“,většinou v hanlivém slova smyslu.A vznešeně „venkovan“,si začali říkat ti,kteří žili také na vesnici,ale v těsné blízkosti velkých měst,nebo ti,kteří si na vesnici koupili nemovitost,aby se odlišovali.Místní je zase označovali jako „měšťáky“,nebo „náplavu“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bičiště

Venkovan je výraz pro někoho, kdo žije mimo město – je z venkova,ale nevíme přesně odkud. Taky se o někom říká že je venkovan pro je způsob jednání a chování. Venkovan je širší pojem. Vesničan se váže úžeji k životu ke konkrétní vsi.Pokud se v tom nechceme moc hnípat, lze to míti za jedno a totéž.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Annas uvedla vše nma pravou míru. Venkov je chápaná oblast bez většího města. Neni pravdou, jak bylo zmíněno že venkovan žije na venkově a má tam farmu.
A k tomu „dědičanovi " : U nás na Moravě se řekne ne dědičan, ale ,,já su z dědiny“ a nebo ,,on je z dědiny "

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Moc to neřeště – jsem venkovan, protože pracuji venku. Na sluníčku i dešti. A kupodivu i ve velkém městě. Ale s venkovem jako takovým mám mnoho společného.
Mne venkovan to tak nějak napadl, když se mi vybavil jeden rozhovor na úřadu práce. Tam sledovali do jakých oborů se hlásí děti ze základních škol. A podle statistik pracovat venku je pro mladou generaci téměř nepřijatelné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tíšek99

Vesničan bydlí ve vesnici a venkovan na venkově- má farmu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Natee

Vesničan je z vesnice a venkovan z venkova..? Jako že vesničan bydlí na vesnice, ale venkovan se na venkově narodil, dle mého názoru..

A venkovan je zde uživatelem.. =)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek