Jaký je rozdíl mezi staročeštinou­,staroslovenšti­nou a slovanštinou?

Dostali jsme ve škole ukol zijstit tuto informaci!Ale nemůžu ji na Internetu najít!nevíte to nahodou?

Nejlepší odpověď
annas

Nejstarší slovanský jazyk je praslovanština, z níž se poustpně vyčlenily jazyky jihoslovanské, západoslovanské a východoslovanské.
Staroslověnština je jazyk jihoslovanský, na jehož základě se rekosntruovala např. pračeština v době předhistorické (9. až 11. st.). Slovanské jazyky si byly tehdy velmi blízké, projevovaly se u nich společné vývojové tencdence.
Staročeština je pojmenování jazyka v dalším období – 11. – 14. století.
Po této době se pak mluví o češtině doby husitské, češtině humanistické, barokní, obrozenecké. Od 40. let 19. století pak se užívá pojem čeština moderní.
Ještě dodám – církevní slovanština byl (a je) jazyk liturgický, který se vyvinul ze staroslověnštiny – do vzniku národních jazyků (asi 10. st.) sloužila jako společný jazyk Rusů, Bulharů a Srbů.
Doplňuji:
U pojmu staroslovenština máte překlep, jde o staroslověnštinu. Jazyk staroslovenština odvozený od jazyka slovenského neexistoval, stejně jako slovanština je pojmenování neúplné. Pak se nedivte, že jste na netu informace nenašel, když jste si zadání DÚ zapsal nepřesně.

Oprava: postupně, tendence.

Další odpovědi
led

Pôvodný jazyk Starých Slovanov bola staroslovančina. Tá sa časom, širokým rozdelením slovanských kmeňov po Európe na jednotlivé oblasti, vplyvom okolitých národov a vývojom reči postupne menila, Slovania na území medzi Dunajom a Tatrami? používali staroslovienčinu a od Karpát a Beskyd po Lužické Srbsko staročeštinu. Tieto reči sa viacmenej používali s rôznymi modifikáciami až po 19.storočie, keď sa začali vytvárať spisovné jazyky.

http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Cir­kevn%C3%A1_slo­van%C4%8Dina
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/His­torick%C3%BD_v%C3­%BDvoj_%C4%8De%C5%A1ti­ny
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Sta­roslovien%C4%8Di­na

Kerberus

Led, jen poznámka. Je pravda, že původní rozdělení slovanských jazyků bylo jiné, určitou dobu tvořily tzv. baltskoslovanskou jednotu – vyvíjely se společně.
Ale většina národních spisovných slovanských jazyků se formovala mnohem dřív než v 19. st. Spisovná slovenština je jedním z nejmladších slovanských jazyků, protože byla uzákoněna až v pol. 19. st., i když v nářečích se slovensky určitě mluvilo. Stále se však užívala čeština, staroslověnština a později i tzv. bernolákovština.

led

Vyvhádzala som z pojmu mladočeši (2.polovica 19.storočia), keď aj upravovali český jazyk do jednotnej na celom území Čiech.
Rozdiel bol najlepšie vidieť v knihách z polovice 19.st. a začiatkom 20.storočia.

led

Ale, rada sa dozviem viac :)