quentos

Jaký je rozdíl mezi slovesy „schvátit“ a „zchvátit“? PČP povolují obojí.

Je schvátit synonymem slova „uřítit“ a zchvátit synonymem slova „uchvátit“? Nebo jako to je? Dík

Nejlepší odpověď
annas

Posuďte sám.

Význam slovesa uchvátit = prudce, silou vzít, násilně se zmocnit, nadchnout, okouzlit.
Zchvátit (schvátit) (úplně či částečně) – SSČ uvádí význam u obou sloves stejný vysílit, vyčerpat, zničit, uštvat, zachvátit, ovládnout (city), uštvat se, udřít se.

Zdroj: SSČ