Jaký je rozdíl mezi slovem starodávný a starý?

Nejlepší odpověď
annas

Když se podíváte na významy obou přídavných jmen, jde o synonyma neúplná, protože jsou v určité oblasti zastupitelná. Záleží na kontextu.

Starodávný = v daleké minulosti existující, z daleké minulosti pocházející ap., bývalý, někdejší, starobylý, starý: Původ ze rčení za stara dávna. Později došlo ke změna na příd. jméno, stejně jako starobylý, starosvětský.

starý = má hodně významů. Uvedu podle slovníku

  1. jsoucí určitého věku – např. starý 10 let
  2. jsoucí vysokého, pokročilého věku; letitý (opak mladý)
  3. vztahující se k pokročilejšímu n. vysokému věku; v stáří obvyklý, stáří vlastní (op. mladý ) – zpívá starým hlasem, má starou chůzi atd.
  4. (o věci) vytvořený, vzniklý před urč. dobou či starší dobou – dům starý 10 let. starý hrad = STAROBYLÝ, STARODÁVNÝ
  5. jsoucí dávného původu, z minulosti dochovaný; existující v dávné době; STAROBYLÝ, STARODÁVNÝ, dávný, starověký; dávno minulý: s-é hroby, mince; s-é rukopisy; s-é pověsti, zvyky; s-é míry; s-é obrázkové písmo; s. rod; památky s-é Prahy; s. Řím; s-ří Slované; s-á čeština;
  6. v dřívější době běžný, s dřívější dobou souvisící, dnes již neužívaný; zastaralý, nemoderní (op. nový 4, novodobý, pokrokový 2, moderní);
  7. stejný jako dříve; původní 2, obvyklý, pravidelný 4, běžný 1 (op. nový 2, odlišný, rozdílný, další 1): dát věc na s-é místo; řeka se vrátila do s-ého koryta;
  8. delší dobu dobře něco konající, dobře známý svými znalostmi, schopnostmi ap. n. chybami, špatnými vlastnostmi; osvědčený, zkušený: s. odborník, praktik; s. . šprýmař; s. lhář;
  9. nespisovně – partner – můj starý, staří (ptáci) vyvedli mláďata; nadřízený – starý

    = šéf.

SSJC

Sama jsem překvapená, kolik významů toto příd. jméno má, jsou ještě další – např. staré pivo, poslední snop o žních aj.

Pro zajímavost etymologie – ve st. češtině původní význam praslovanskéhbo star6 = tlustý, pevně stojící, stálým, vzrostlý. vyspělý, vyzrálý, dozrálý, starý (ale významu vyspělý, vzrostlý, dozrálý. Starý v dnešním slova smyslu se vyvíjelo jinak z vet6ch6 (vetchý) -(vetchý). – jako protiklad í k mladý.(6 ´tvrdý j­er).

Další odpovědi
led

Starodávny nemusí byť starý a ani starý nemusí byť starodávny…
Príklad:
Niektorí mladí ľudia majú starodávne (zastaralé) názory na žvot.
V nedávno postavenom dome starodávneho slohu 19.storočia bol…
Aj keď vekovo starý, jeho prekvapivé mladícke myšlienky náhle vyrastali zo skostnatelého, akoby starodávneho života.

marci1

Starodávný je „pocházející z daleké minulosti“ a starý znamená, že „má již více let“.

veronika36

Starý..je třeba děda nebo nějaká věc, ale že je děda starodávný, to říct nemužeš… Starodávné = že to bylo dávno… z dřívější doby, ale starý = že je už delší dobu, víc let..