kacka_jelin

Jaký je rozdíl mezi sacharidy: laktózou a galaktózou?

Myslím spise prakticky. Kromě toho, že Galaktóza je mono sacharid a Laktóza Disacharid.

Nejlepší odpověď
mosoj

Laktóza – mléčný cukr

Hlavním zástupcem sacharidů v mléce je disacharid laktosa, nazývaný též mléčný cukr. Disacharid laktosa je tvořen z monosacharidů glukosy a galaktosy. Laktosa je rozpuštěna v přítomné vodě, dodává mléku nasládlou chuť a s ostatními rozpustnými složkami působí osmotický tlak v mléce. Vedle laktosy jsou nalézány v mléce v malém množství další sacharidy částečně ve volné formě a částečně vázané na proteiny, lipidy nebo fosfáty (monosacharidy glukosa a galaktosa, dále oligosacharidy, N-acetyl-D-glukosamin, N-acetyl-D-galaktosamin, L-fukosa a N-acetylneuraminová kyselina).

Normálně se laktóza díky enzymu beta-galaktozidáza (tedy laktáza) produkovaném v tenkém střevě rozštěpí na dvě složky glukózu a galaktózu a tyto mohou být absorbovány střevem. Pokud se tento enzym netvoří nebo jen nedostatečně, dostává se laktóza nerozložena nebo jen částečně rozložena do tlustého střeva, kde slouží jako potrava baktériím a způsobuje obtíže.

Další odpovědi
Lamalam

Galaktóza je jednou složkou laktózy.

Hans51

rozdíl mezi sacharidy (!!!) – rod mužský, vzor hrad… ne tedy sacharida, rod ženský, vzor žena…