Kšaňďák

Jaký je rozdíl mezi republikány a demokraty?? děkuji předem :D

Pořád nevím jaký je rozdíl mezi republikány a demokraty mohl by jste někdo poradit pls děkuji :D

Nejlepší odpověď
MK44

Pokud máte na mysli dvě nejvlivnější strany USA, lze velice stručně říci toto. Od svého vzniku v devatenáctém století se obě strany vyvíjely a rovněž tak jejich postoje k různým otázkám. Společenská situace byla v Americe odlišná než v evropských zemích a tak nelze americké politické strany snadno přiřadit ke stranám působícím v Evropě. Obě vycházejí z liberalismu. Dnes má Republikánská strana blíže k evropským pravicovým stranám, je konzervativní, pronáboženská, individualistická a disciplinovaná. Prosazuje velmocenské postavení USA a její představitelé mají elitářské sklony. Demokratická strana má blíž k evropským levicovým (liberálně-socialistickým či sociálně demokratickým) stranám. Je pokrokovější a více se zaměřuje na otázky sociální spravedlnosti, zmírnění chudoby, soc. zabezpečení, ekologie.