Jose1f

Jaký je rozdíl mezi předložkou „od“ a „nad“?

Ministr zdravotnictví vyhlásil „plošnou prohibici“ alkoholických nápojů „od“ 20 % objemu alkoholu. Česká televize ČT 1 ale vytrvale upozorňuje, že byl vyhlášen zákaz prodeje nápojů, které mají „nad“ 20 % objemu alkoholu. Co si o tom myslíte?
Doplňuji:
T.zv. „výčepní lihovina“ má 20 % alkoholu. Může se tedy prodávat, nebo ne? Špatná odpověď na tuto otázku může stát až 5 000 000 Kč pokuty. Není to proto jenom slovíčkaření.

Nejlepší odpověď
anonym

V prováděcím komentáři k nařízení MZ je jasně řečeno, že „od 20%, včetně“, tedy už i tato hranice.
Volně přeloženo – smí se jen do 19% a méně.
Doplňuji:
Tak jsem se právě přesvědčil, že na prázdných regálech visí cedulky s tímto zněním:
„Od 14.9.2012 je dle nařízení MZ zákaz prodeje alkoholu 20% (a výše).“
(Což jen potvrzuje i logický mluvnický výklad. Pokud by se na 20% nevztahovalo, musela by formulace být "Od 21% (a výše).)

Další odpovědi
anonym

Pokud je to od 20% výše, tak to zřejmě bude nad 20 procent. Prostě je to slovíčkaření a v tomto směru zbytečné. Pivo, víno můžeme, tvrdý alkohol ve většině případů ne. Vyváznou z toho pouze některá „lepidla“. Likéry se slabým obsahem alkoholu. Ty se ve velkém pít nedají a většinou slouží jako „dochucovadla“ míchaných nápojů.

alenad

No myslím si , že 20% je berná mince .

anonym

ad ocko, právní výklad a význam může mít fatální dopady, takže rozhodně nejde o slovíčkaření a Jose1f má v tomto naprostou pravdu.
To je právě ten propastný rozdíl mezi nezávazným a pokleslým chatováním a explicitní znění zákona.
(Všimla sis, že otázka je v odborné rubrice, kde nějaké dohady a licitování neplatí?)