barusee

Jaký je rozdíl mezi potenciální a potencionální?

Vždycky jsem si myslela, že je to to samé, ale včera jsem zaslechla opak.

Nejlepší odpověď
annas

Potenciální = možný, uskutečnitelný, eventuální, založený na potenciálu (= souhrn schopností, celková možnost něco udělat).

Potencionální je synonym ke slovu potenciální, i když je nesprávně utvořené.

Je méně časté, obvykle se pokládá za hovorové. Není uvedeno ani ve Slovníku spisovné češtiny.

Slovník ABZ a Nauka o tvoření slov.

Podle nového slovníku ASJC

potenciální, řidč. potencionální příd.

  1. možný, eventuální, uskutečnitelný, založený na potenciálu 1: p. řešení, příčiny; ekon. p. produkt množství produkce, kt. by bylo možné vyrobit při plné zaměstnanosti a plném využití výr. kapacit
  2. k potenciál 2, potenciálový: fyz. p. energie související se

vzájemnou polohou těles soustavy; p. rozdíl mezi potenciály dvou míst; p. spád úbytek potenciálu mezi dvěma místy;

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=potenci%C3%A1ln%C­3%AD
..
Protože se neustále dotazy na tato slova objevují, volala jsem dne 12. 7. 2017 do UJCAV v Praze.

Pracovnice mně řekla, že tvar potencionální je řidší, domnívá se, stejně jako já, že někdo vyslovil a ostatní převzali. Záleží na každém uživateli, který výraz si vybere.

O původu slova potencionální se nic neuvádí, jen to, co si myslím, že analogiií k jinému slovu, vznikl chybný tvar – např. nacionální, tedy potencionální – nikdo neřešil základ slova. Chybně vznikl např. i existenciona­lismus místo existencialismus.

Potencionalismus, potencionalita je slovo staré, jak se to vezme, objevilo se poprvé v tisku v roce 1948 – vyhledala mně kolegyně v kartách Příručního slovníku jazyka českého, na nějž mně pracovnice odkázala.

Klement Gotttwald, 1948 – Se Sovětským svazem … „Díky tomu, je dnes stav takový, že na straně protihitlerovské koalice, je nejen potencionální převaha sil, ale i mobilní.“.

Dále pak v Mladé frontě, Literárních novinách, Světu práce atd. Uvádí výraz marxistický představitel estetiky B. Václavek – levicově orientovaný.

Mám Český slovník z r. 1955, v něm je jen výraz potencální. Delší výraz se objevuje znova v 21. století, jak je uvedené v Korpusu českého jazyka.

Takže z toho plyne, jak je to i u starých přísloví, neologismnů – někdo vysloví, další převezme a slovo, v tomto případě chybně utvořené, se šíří dál.

V 50. letech se cizí slova v češtině zřejmě tolik nepoužívala, často se tvořily chybné tvary … kdo byl ten Adam?

Další odpovědi
Tombik

Obě slova jsou úplně stejné (významově).

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/po­tencionalni

Irisa

Na slovo potencionální mám alergii. Je to nesprávný tvar!

K-Lara

Tomu se říká „zvůle lidu“. Radím všem: Nepoužívejte ho a neprzněte jazyk. Slovo „potentia“ je rodu ženského a první deklinace. Latinská slova se přejímají _od kmene_. Máme tedy „Cicero“, „bez Cicerona“, protože jméno slavného řečníka patří do třetí deklinace a má kmen „Ciceron-“, nebo „kondicionér“ jako kosmetický prostředek, protože ačkoliv nominativ je „conditio“, kmen je „condition-“ podle genitivu „conditionis“. „Potentia“ ale nepatří do třetí deklinace, kde k takovýmhle pro Čecha neobvyklým jevům dochází (lex je zákon, ovšem legis ⇒ legislativa), v první deklinaci je to potentia ⇒ potenciální, stejně jako femina ⇒ feministka. Nebo snad znáte nějakou „feminionistku“?

Bobek 2

Řekl bych, že slovo „potentia“ má svou povahou k třetí deklinaci přece jen o stupínek blíž než slovo „femina“. Funkčně může nelatiníkovi připomínat spíš slovo typu „ratio“ s odvozeninou „racionální“. Je to také femininum, tvaroslovně a funkčně celkem podobné, takže si lze představit, že by mohlo existovat slovo „potentio“.

Když už jsme u té feminy, tak co se týče odvozování z krátkého či dlouhého kmene (což je u přejímek z řečtiny podobné jako u přejímek z latiny), snažil jsem se najít nějakou logiku v tom, kdy se používá „gyneko-“ a kdy „gyno-“, dá se ovšem najít i „gyne-“. Je třeba gyneko-logie, ale gyno-geneze. U méně frekventovaných výrazů se někdy střídají všechny varianty (gynekofilie, gynofilie, gynefilie).