Rohlik

Jaký je rozdíl mezi parkem a sadem?

Když se podívám na mapy, tak jednou vidím pro samé místo označení sad a nebo park.
Co je správně a jaký je mezi těmito termíny rozdíl?

PS: Místo o kterém se bavím je velká travnatá plocha se stromy, lavičkami, chodníky a hrištěm.

Nejlepší odpověď
annas

Stačí nakouknout do http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=park
a máte odpověď hned

Park

  1. pěstěná zahrada, sad, pův. zámecký, dnes zprav. veřejný, určený k osvěžení a zlepšení klimatu:

    anglický p. v němž jsou přírodní útvary nenásilně přizpůsobeny uměleckému účinku;

    francouzský p. v němž jsou porosty i terén záměrně tvarovány (záhony upravené do geometrických obrazců, zastřižené keře a stromy, umělé terasy ap.);

    zábavní p.; národní p. státem chráněná přírodní rezervace většího rozsahu

  2. odb. souhrn dopr. prostředků, materiálů n. nářadí: automobilový, lodní, vozový p.; tech. strojní p. soubor strojů, kt. je vybavena urč. pracovní jednotka; voj. muniční, tankový p.; div., film. osvětlovací p. soubor osvětlovacího příslušenstv

sad

  1. obdělaný pozemek pro pěstování ovocných stromů: višňový sad
  2. zprav. mn. park 1: městské sady;

Když srovnáte významy. uvidíte, že jde částečně o synonyma, ale i rozdílný význam.

--
V sadu rostly stromy, když byly vykáceny, možná terén upravili a nazvali jej parkem.

Nebo jde o oblastní pojmenování, charakter plochy atd., protože jste si mohl přečíst, že sady někdy znamenají park.

Třeba v Olomouci je možné navštívit Smetanovy, Bezručovy a Čechovy sady, které jsou symbolem olomouckých parků, najdeme v nich vzácné dřeviny, stromy, sochy, ale i okrasné záhony s květinami a trávníky.

Další odpovědi
Drap

Místo co popisuješ je park. Dříve to mohl být sad a při změně nikdo neudělal změnu v katastrální mapě. Sad je parcela osázena jedním, nebo více druhy ovocných stromů,

luckykubrt

My v Ostravě máme taky Sad Boženy Němcové a je to spíše park. 🙂

nyjono

Velká travnatá plocha se stromy, lavičkami, chodníky a hrištěm je park.
Plocha s ovocnými stromy je sad.

mosoj

Podívej se do katastru. To co je tam zaznamenáno to platí a takovou to má bonitu půdy.
V katastru se stále uvádí původní bonita ať tam nyní stojí co chce!