Koněv

Jaký je rozdíl mezi mafiánem a gangsterem?

Odpovědi
klumprt

Trestní právo (téma této otázky) nezná pojmy gangster ani mafián.

Já tyto pojmy chápu tak, že gangster je člen organizované skupiny – gangu, kde počet členů je menší a specializace jednotlivců není tak propracovaná, jako u mafie. Řekněme, že gang má tak do padesáti členů, vede ho jeden vůdce, který má pár zástupců, či pobočníků. Zbytek jsou členové, kteří nemají složitější hierarchii a plní víceméně podobné úkoly. Gang se věnuje jednomu nebo dvěma oborům trestné činnosti.
Mafie má jednu hlavu, která má kolem sebe okruh spolupracovníků s různými úkoly, ochranku, právní poradce (consiglieri). Má více oborů činnosti – drogy, obchod s bílým masem, padělání peněz, vydírání, loupeže, praní špinavých peněz, vysávání veřejných zakázek atd. Jedná se o stovky lidí, různého postavení a funkce. Hierarchie má mnoho úrovní. Mafie prorůstá do politiky, justice, policie. Mafie je mocnější než gang, může i gangy sama ovládat nebo využívat.

štamgast

Mafiáni jsou v Evropě, gangsteři v USA.

anonym

Podle mého názoru

  • Mafie ovládá svoje teritorium mnohem lépe (Italská mafie, SanFran mafie..), je zapletená do politiky a vysokého byznysu
  • oproti tomu gang je méně teritoriální, na malé ploše se může dlouhou dobu bojovat mezi několika gangy o teritorium

Když se gang rozroste, dostane své lidi do vyšších vrstev a z potulného obchodu vytvoří kvalitní síť, tak je z něj pak mafie.