Jaký je rozdíl mezi hvězdokupou otevřenou a kulovou? Která z nich je v noci na obloze?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Rozdíl je ve tvaru a ve stáří hvězd. Na obloze jsou oba typy.

Zdroj: http://objekty­.astro.cz/hvez­dokupy/1983-hvezdokupy

Další odpovědi
Falcon124

Kulová hvězdokupa se v dalekohledu opravdu jeví jako ,,koule´´ hvězd, kdy tyto hvězdy mohou splývat. Otevřené hvězdokupy jsou kulové hvězdokupy, které se ovšem rozpadly a proto je hustota hvězd v nich nižší a v dalekohledu je lze od sebe lehce rozeznat. Oba tyto typy jsou v noci pozorovatelné, jen jsou tak slabé, že je lidské oko není schopno rozlišit. Bude vám však stačit i běžný polní dalekohled a znalost místa, kde se hvězdokupy vyskytují, lze zjistit na internetu, nebo v astronomických atlasech. Pokud však polní dalekohled nevlastníte, stále můžete vidět hvězdokupu chí a há v Perseovi. Pokud bydlíte mimo město, stačí se v noci podívat pod souhvězdí Kasiopei (připomíná W) a pokud máte dobrý zrak, zaregistrujete mlhavý flíček :)