JájsemRaibek

Jaký je rozdíl mezi čevapčiči a čevabčiči?

Do gůglu jsem zadal slovo čevapčiči a našlo to recepty na ono čevapčiči s P. Zadal jsem tam čevabčiči s B a taky to našlo recepty na čevabčiči.
Jak to tedy je? Je to čevaB nebo Pčiči?

Nejlepší odpověď
annas

J. Rejzek: Etymologický slovník

čevapčiči ‘opečené šišky ze sekaného masa’. Ze s./ch. ćevapčić, což je zdrobnělina od ćevap z tur. kebap tv., to pak z ar. kabāb, vlastně ‘pečený’.

Ale i česká výslovnost by měla být s p, protože č je souhláska neznělá – takže výslovnost – pč – by se neměla měnit.

Další odpovědi
johana 56

V přípravě pokrmu není vzhledem k hlásce p/b žádný rozdíl.
Jen se lépe vyslovuje čevapčiči než čevabčiči )

quentos

Jedná se o srbské národní jídlo a srbsky je to správně s P. Podobně koneckonců przníme i název jejich státu (oni ho píší Srpsko) i tureckou podobu „kebab“, který se po jejich správně píše kebap…

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cevab%C4%8Di%C­4%8Di

anonym

v dobách, kdy jsem se učil, tak to bylo čevapčiči a nic jiného

Pivní maniak

Je to to samé. Rozdíl je v příloze: to „p“ v čevaPčiči znamená Pivo. V případě čevaBčiči je to ovšem úplně jinak: to „b“ v čevaBčiči znamená Beer. Takže rozdíl je jen v tom co se k tomu pije.

Já tě znám, stav se někdy na piva.