Pokročilý

Jaký je rozdíl mezi akrylovou přízí a bavlněnou přízí?

Dobrý den,
ráda bych věděla jaký je rozdíl mezi akrylovou a bavlněnou přízí. Dozvěděla jsem se že je možné tyto tkaniny "rozčesat" tak, že z nich vznikne něco jako plyš. Toho bych chtěla využít při různých kreativních činnostech které plánuji :D
Proto bych potřebovala vědět, zda je mezi těmito tkaninami nějaký rozdíl, případně doporučení která z nich je pro můj plán lepší a také kterým hřebenem je možné jejich "rozčesání". Slyšela jsem, že to jde dokonce i kartáčem na psy, je to pravda? :D

Odpovědi:

Stříbrný

Polyakryl/Akryl

Syntetické vlákno s nízkou hustotou, které lze snadno nadýchat. Má texturu jako vlna, snadno nezfilcovatí, nesráží se a snadno se pere. Tento materiál je citlivý na vysoké teploty, ale zpravidla se snadno žehlí. Používá se například k výrobě pletených a plyšových výrobků: povrchové látky, pokrývky, čalounické materiály a koberce.

Bavlna je považována za materiál, který je přátelský k pokožce díky své prodyšnosti a schopnosti absorbovat vlhkost. Je odolná vůči světlu, lze ji prát, je odolná vůči povětrnostním vlivům, netrhá se a nesráží se. Bílou bavlnu lze vyvářet. Nejjemnější a nejcennější podoby, jako je Karnak a Mako z Egypta, jsou nejoblíbenějšími materiály pro výrobu punčoch. Vzhledem k tomu, že bavlna je z přírodních surovin, je zcela neelastická. Bavlna je často kombinována s materiálem zvaným elastan, který má výhodu, že je přátelský k pokožce, a výsledkem je skvělé padnutí.

Dodávám jen, že jsou lidé náchylnější k pocení v oblecích z "umělé hmoty", takže si kupují oblečení pouze z čisté bavlny.

Nová, velmi jemná, měkká, hladká akrylová příze s protižmolkovou úpravou
Doplňuji:
Omlouvám se, nedočetla jsem otázku. Domnívám se, že akrylová příze by se mohla upravovat dalším rozčesáním, kartáč na psy snad není nutný, na trhu je spousta kartáčů s kovovými hroty a nebylo by ani hygienické použít kartáč na psy..

Stříbrný

Bavlněné vlákno je přírodní (základní materiál pro jeho výrobu je rostlinný - z bavlníku), kdežto akrylová příze je z vláken chemických, vyráběných polymerací.

Tkanina už je něco jiného. Čili rozčesávat budeš příze. A zřejmě bude záležet na zákrutu příze - ta s menším počtem zákrutů by měla být na rozčesávání a tyhle efekty vhodnější.
Doplňuji:
Jinak si myslím, že to půjde s oběmi, synteticky vyrobená vlákna mají už dnes vlastnosti hodně podobné přírodním materiálům. Ale pokud bys chtěla experimentovat i s barvami, bude asi vhodnější příze bavlněná: http://www.nasehobby.cz/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 880
Zlatý annas 867
Zlatý quentos 859
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 472
Zlatý marci1 458
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.