pavlik05

Jaký je rozdíl mezi adsorpcí a absorpcí?

Doplňuji:
dík, moc te mi pomohla

Nejlepší odpověď
hanulka11

Jaký je rozdíl mezi absorpcí a adsorpcí?
Absorpce je: pohlcení, či vstřebávání jedné látky druhou. Absorbentem je pak látka, která umí vstřebat, pohltit či obklopit jedovatou látku a odvést z těla ven. Existuje však riziko, že při cestě trávicím traktem může dojít k uvolnění jedovaté látky zpět do organismu, protože tyto vazby nejsou příliš pevné.

Adsorpce je: přichycení látky k povrchu jiné látky. Toto „navázání“ je velmi pevné a zabraňuje následnému uvolnění jedů zpět do organismu. Aktivací dřevěného uhlí dojde k jakémusi narušení povrchu jednotlivých částeček do té míry, že vzniknou štěrbiny a rýhy. Dojde doslova k napěchování jedovatých látek a plynů do vzniklých mezer. Stejně tak jsou obaleny škodlivinami všechny výčnělky a výstupky. V praxi to vypadá tak, že Carbofit při cestě organismem vychytává jedy, zbavuje je jejich škodlivého účinku, nahromadí (naadsorbuje) je na svém povrchu a bezpečně odvede z těla ven. Dřevěné uhlí má vynikající schopnost vychytávat různé plyny, těžké kovy, jedy a další chemické látky – je schopný navázat na sebe až tisícinásobky své váhy.

Více informací na: http://www.ce­lostnimedicina­.cz/carbofit-a-dovolena-bude-v-pohode-aktivovane-rostlinne-drevene-uhli.htm#ixzz1mpMuj4KL

Další odpovědi
mosoj

Sorbce je fyzikální děj kdy se jedna látka pohlcúje nebo je poutána druhou látkou.

Opačný děj je exorbce .

Absorpce: Je rozpouštění jedné nebo více plynných složek většinou v kapalině ale může být i pevná látka. !! Molekuly absorbované látky pronikají do celého objemu látky tvořících absorbent u tuhých látek se absorbovaná látka dostává až mezi krystalovou mřížku. Dá se říci že to je obdoba rozpouštění.

Adsorpce: Je také pohlcování plynů nebo jiných látek. Adsorbentem jsou ale látky mající velký povrch a adsorbovaná látka zůstává poutána pouze na tomto povrchu.

Takže rozdíl mezi absorpcí a adsorpcí je pouze v tom jak je látka pohlcená sorbcí v sorbentu poutána.