talka

Jaký je původ slova probendit?

Prohýřit majetek …

Nejlepší odpověď
annas

Jak se často stává, u některých slov se názory etymologů liší. Ale ještě něco doplním.

bendit – obecný výraz, . expr. ‘prohýřit’. Nejasné, poprvé u Jungmanna – uvádí J. Rejzek

V. Machek uvádí víc.
bendit – bandit – dopřát si hojného jídla a pití. Snad od ukrajinského bendujuch = panděro, blízko mají lotyššský i maďarský tvar pro břicho i nářeečně u nás žaludek = Panze. .

Předpona pro-hýřit -jakýsi souhlas s hýřením, něco, co dělám ke svému užitku, tedy probendím. .

pandero (panděro) – i zde Machek uvádí nejasný původ.

Jako jednu z možností zjmiňuje souvislost se španělským výrazem pandero = úzký a vysoký buben – opíral se o břicho. žaludek apod. .

Do češtiny se slovo dostalo přímo, když čeští vojáci bojovali v rakouské armádě v západních zemích o dědictví španělské aj. – 17. a 18. st. Tehdy byla španělská organizace vzorem pro ostatní
.
Metafora břicho = buben je běžná i dnes, i když vulgární. Těhotná žena chodí s bubnem, nebo muži nosí před sebou „pivní buben“. – zde je možno pozorovat vztah k hýření …

Ještě jsem si vzpomněla na D. Moldanovou a její knihu Naše příjmení.

Např. příjmení Bendík, Bendák apod. mohl dostat tlustý člověk s velkým břichem., I zde je vztah ke slovesu bendit.

Nevšimla jsem si dodatku – prohýřit majetek.

Původní význam slovesa bendit (bandit nářečně) byl skutečně " dopřávati si hojně dobrého jídli i pití ve veselé společnosti" Proto etymolog V. Machek uvádí vztah k žaludku.

Zřejmě se význam později posunul i na "probendění " čehokoliv, tedy i majetku. Tento význam zmiňuje SSJC i SNC. .

SNC – probendit – už uvedeno jako „prohýřit peníze, strávit čas nebo utratit peníze zábavou, flámováním.“ Protože probendit patří do obecné češtiny, oblastně se užívá i probandit, ve spisovné češtině se začalo používal – udělat si něčím dobře, bohužel, často jen na krátkou dobu.
.
Opět nejasný původ i SNČ – autoři se odvolávají na J. Rejzka, ale připouštěji přenesení významu, jak jsem zmínila – udělat si na chvíli dobře jídlem, pitím, prodejem majetku atd.. tedy udělat si bene ´dobře. (původ z latiny).

Takže opět se potvrdilo, že se původní významy posunují, částčně zanikly, ale popjmenovávají podobnou skutečnost.

V žádném slovníku není zmínka o němčině.

Další odpovědi
marci1

„Sloveso bendit (si), bandit ‚1. dopřávat si dobrého jídla a pití; hodovat; 2. rozmařile žít; hýřit‘[1] se v 1. vydání etymologického slovníku V. Machka[2] hodnotí jako nejasné; autor vyslovuje domněnku o jeho možné souvislosti s výrazem baštiti nebo s polským bestwieć ‚oddávat se hýření‘, v závěru heslové stati odkazuje také na spojení berdo si dáti ‚zahýřit si‘. V přepracovaném vydání svého slovníku V. Machek[3] nadále považuje bendit (si), bandit za nejasné, mlčky však opouští vlastní starší hypotézy a v návaznosti na E. Baleckého, který se pokusil spojit toto sloveso s ukrajinským bendjuch ‚břicho‘, předpokládá souvislost obou uvedených výrazů s českým pandero, panděro ‚břicho (hanlivě), tlustý člověk‘. ― Slovník J. Holuba a S. Lyera[4] se omezuje na předpoklad kontaminace (dát si) berdo ‚zahýřit si‘ a latinského bene ‚dobře‘. ― Podle Slovníku spisovného jazyka českého[5] pochází sloveso bendit (si), bandit „z lat[inského] zákl[adu]“. ― Etymologické slovníky J. Holuba a F. Kopečného[6] a J. Rejzka[7] toto sloveso neuvádějí.“
Podrobněji ve zdroji : http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7878

anonym

Promrhat,utratit za zbytečnosti.
Pochází to z německého slova beenden…tj vyčerpat,dodělat ukončit…a počeštili si ho na naši lidé, jinak také vyčerpat, prošustrovat a vyplýtvat.
Jen nechápu,proč sem Annas cpe nějaký břicho.
To s tím nemá nic společného.
Když to Márci kopíruješ,tak prosím bez těch čísel,kdyby to šlo.
Díky.
Jen listovat nebo procházet ve slovníkách,nemusí být vždy to ořechové.

led

jugar, „Jen nechápu,proč sem Annas cpe nějaký břicho.
To s tím nemá nic společného.
Když to Márci kopíruješ,tak prosím bez těch čísel,kdyby to šlo.
Díky.
Jen listovat nebo procházet ve slovníkách,nemusí být vždy to ořechové.“
Speciálně pro vás použiju češtinu.
Zřejmě nechápete toho víc, jak tak sleduji vaše příspěvky a reakce na stránce.
Můžete a máte plné právo souhlasit, nebo nesouhlasit s příspěvkem nejen jiného uživatele ale i vlastním.
Můžete a máte plné právo upozornit na významovou chybu v cizím příspěvku, ale i ve vlastním.
Můžete a máte plné právo ohodnotit příspěvek jiného uživatele ve smyslu pravidel této stránky.
Můžete a máte plné právo nahlásit, podle vlastního názoru, závadný příspěvek jiného uživatele, ale i vlastní
Můžete a máte plné právo vyjadřovat se v diskusi k dané otázce, odpovědím na ni a diskuzním příspěvkem v diskusi k dané otázce
Tato práva vám nikdo neupírá, ale
Nemáte právo upírat jiným uživatelům jejich právo na vlastní, možná někdy nedostatečný, ale ne závadný příspěvek
Nesouhlasím s vámi již vícekrát opakovaným způsobem zneužívání Práva uživatele na osobní cíle, na shazování činnosti a důstojnosti jiných uživatelů, například vaše osobní souboje s barbakan, annas a jinými.
Nejste sám, kdo tak koná, je vás víc, takových, co jste hanbou této stránky!

led

jugar
Pro vaše lepší pochopení:
Nesouhlasím s vámi již vícekrát opakovaným způsobem zneužívání „Práva uživatele“ na vaše osobní cíle, na shazování činnosti a důstojnosti jiných uživatelů, například vaše osobní souboje s barbakanem, annas a jinými.
Nejste sám, kdo tak koná, je vás víc, takových, co jste hanbou této stránky!

annas

Podle uživatele jugara moje správné odpověď porušuje Kodex, takže ji nahlásil …

ak se často stává, u některých slov se názory etymologů liší. Ale ještě něco doplním.

bendit – obecný výraz, . expr. ‘prohýřit’. Nejasné, poprvé u Jungmanna – uvádí J. Rejzek

V. Machek uvádí víc.
bendit – bandit – dopřát si hojného jídla a pití. Snad od ukrajinského bendujuch = panděro, blízko mají lotyššský i maďarský tvar pro břicho i nářeečně u nás žaludek = Panze. .

Předpona pro-hýřit -jakýsi souhlas s hýřením, něco, co dělám ke svému užitku, tedy probendím. .

pandero (panděro) – i zde Machek uvádí nejasný původ.

Jako jednu z možností zjmiňuje souvislost se španělským výrazem pandero = úzký a vysoký buben – opíral se o břicho. žaludek apod. .

Do češtiny se slovo dostalo přímo, když čeští vojáci bojovali v rakouské armádě v západních zemích o dědictví španělské aj. – 17. a 18. st. Tehdy byla španělská organizace vzorem pro ostatní
.
Metafora břicho = buben je běžná i dnes, i když vulgární. Těhotná žena chodí s bubnem, nebo muži nosí před sebou „pivní buben“. – zde je možno pozorovat vztah k hýření …

Ještě jsem si vzpomněla na D. Moldanovou a její knihu Naše příjmení.

Např. příjmení Bendík, Bendák apod. mohl dostat tlustý člověk s velkým břichem., I zde je vztah ke slovesu bendit.

Nevšimla jsem si dodatku – prohýřit majetek.

Původní význam slovesa bendit (bandit nářečně) byl skutečně " dopřávati si hojně dobrého jídli i pití ve veselé společnosti" Proto etymolog V. Machek uvádí vztah k žaludku.

Zřejmě se význam později posunul i na "probendění " čehokoliv, tedy i majetku. Tento význam zmiňuje SSJC i SNC. .

SNC – probendit – už uvedeno jako „prohýřit peníze, strávit čas nebo utratit peníze zábavou, flámováním.“ Protože probendit patří do obecné češtiny, oblastně se užívá i probandit, ve spisovné češtině se začalo používal – udělat si něčím dobře, bohužel, často jen na krátkou dobu.
.
Opět nejasný původ i SNČ – autoři se odvolávají na J. Rejzka, ale připouštěji přenesení významu, jak jsem zmínila – udělat si na chvíli dobře jídlem, pitím, prodejem majetku atd.. tedy udělat si bene ´dobře. (původ z latiny).

Takže opět se potvrdilo, že se původní významy posunují, částčně zanikly, ale popjmenovávají podobnou skutečnost.

V žádném slovníku není zmínka o němčině.

led

annas, hľadať pôvod slova len v českých slovníkoch je veľakrát nedostatočné. Z tohto dôvodu vašu odpoveď síce nepovažujem za závadnú, odporujúcu Pravidlám a Kódexu, ale ani za dostatočnú.
Vzhľadom na historickú premiešanosť národov Euópy, pôvod slova je niekedy treba hľadať hlboko v slovníku iného jazyka niekedy až exotického napríklad záujemci si môžu nájsť v českom slovníku slová pôvodom od Indiánov Severnej alebo Južnej Ameriky, slová kde tento pôvod si ani neuvedomujeme, tak sú zdomácnené.

jugar,
taktiež si treba uvedomiť, že hľadanie len v jednom zdroji, bez overenia si iných zdrojoch sa považuje za nedostatočné. Takto „vedeckú dieru do sveta“ nespravíte

annas

Ad led, pro mě jsou směrodatné české etymologické slovníky, které používá i Ústav jazyka českého, stránky Ptejte knihovny atd.

Navíc české slovníky uvádějí odkazy na převzetí v jiných jazycích, společný či podobný původ, jdou až k indoevropsklému původu.

annas

Opravdu není třeba používat exotické slovníky, pokud slovo existuje v češtině, etymologové je mají zachycené.

U bendit je uvedený jen vztah k jazykům, které jsem zmínila.

led

annas, takže použili ste dostupné oficiálne informácie, ktoré sú smerodajnejšie ako stránky tvorené viacmenej neodborníkmi i odborníkmi, ale bez dostatočných dôveryhodných informácií, tj zdroje z ktorých čerpali.

annas

Jde o knižní zdroje, takže bohužel odkaz nemůžu vložit. Uvádím jen jména etymolog a obecně slovníoky, , knihu Naše příjmení a Slovník nespisovné češtiny.

annas

Jugar čerpal svou odpověď ze Zpovědnice. Uvádím odkaz …

http://www.zpo­vednice.cz/de­tail.php?statu­sik=493100Co znamená slovo probendit?

"mno je to klasická česká zpatlanina asi.)
sme vzali německé beenden…tj vyčerpat dodělat ukončit…a počeštili si ho na naše probendit tj vyčerpat prošustrovat a vyplýtvat

--

Samozřejmě etymolotgové nejen z odkazu marci, ale i z mého neznají původ slov.

anonym

Annas, já se ti divím, vždyť tady jen zbytečně mrháš energií, znáš to přísloví o házení perlí?

anonym

Pokud ho etymologové neznají,tak proč ty ho sem vkládáš?

anonym

Jugare, víš ty vůbec co to je etymolog? Nepleteš si to s tvou profesí ekolog?

led

jugar,
taktiež si treba uvedomiť, že hľadanie len v jednom zdroji, bez overenia si iných zdrojoch sa považuje za nedostatočné. Takto „vedeckú dieru do sveta“ nespravíte

anonym

Co je to mno?Češtinářko?

led

toto sa musíte opýtať užívateľa Herb1 z vášho odkazu.
citujem jeho celý text:
„mno je to klasická česká zpatlanina asi.)
sme vzali německé beenden…tj vyčerpat dodělat ukončit…a počeštili si ho na naše probendit tj vyčerpat prošustrovat a vyplýtvat
Herb1“
http://www.zpo­vednice.cz/de­tail.php?statu­sik=493100Co

anonym

Jugare, začínáš být hodně, hodně otravnej, proč ty porát něco mažeš? Jak si to ty vůbec můžeš dovolit? To máš tak hrozně prázdný život, že jen sedíš a mažeš? Je mi líto, jak ses hrozně změnil, já nechápu, že tě to tak baví. Nevím, naco si tady hraješ…do boha máš daleko, soudcem taky nikdy nebudeš, tak to nedělej, je to trapný, nemaž pořád něco a hlavně nenapomínej za gramatiku, ty rozhodně ne. Nech každého odpovídat tak, jak sám chce. Přestaň urážet, přeháníš to.

briketka10

Jj neváží si, že zde může
být Admin2 ho ještě strpí :(