Avatar uživatele
Drap

Jaký je původ slova perník ? Jak vzniklo ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, aramah, Andělé, johana 56, briketka10, anonym, gagaga, breja před 3968 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Perníky mám ráda, i když je moc nemůžu jíst, ale nikdy jsem neuvažovala, jak její název vznikl.

Tradiční perník, který se peče v domácnosti na Vánoce, získal název odvozením od staročeského přídavného jména „perný,“ „peprný“. Perník je pečivo kořeněné, za starých časů i pepřené. V Německu dosud perníku leckde říkají stejně – „Pfefferkuchen“, pepřené pečivo.

Jemný perník – marcipán – má historii složitější. Pekl se už od 14. století a recept prý přišel z Norimberka. Jméno jsme přejali z němčiny, ale zní z něj i lidová etymologie, která slovo připodobňuje k sousloví „Marci panis“ (jakoby Markův chléb – proto mají perníkáři svatého Marka ve znaku). Prapůvod toho výrazu sahá až k arabštině.

Etymologický slovník

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

shodnou první slabikou s pervitinem…
Doplňuji:
honzo, nevopisuj… :{D>

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
badisko

podle pepre …
Perník získal jméno po pepři, v dnešním perníku ho ale nenajdete..vice zde …http://www.vi­talia.cz/clan­ky/pernik-ziskal-jmeno-po-pepri/
take jsem na to narazil nahodou.. kdyz jsem nedavno pekl …Pernik..;D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

zkrácením slova pervitin

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad qunetos. Každý jsme mysleli na jiný perník. 🙂

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
badisko

to;annas kazdy podle chuti ne?…:D

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Taky jsem si to říkala. Ale ten „qunetosův“ bych si nedala:-))

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ach jo, ty moje překlepy, tentokrát přesmyčka. Omlouvám se … napravuji – „quentosův“.. 🙂

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

taky drogy neberu a naopak rád ten pardubický. Ovšem ten druhý byl jednodušší na vysvětlení ;{)>

před 3968 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek