Drap

Jaký je původ slova perník ? Jak vzniklo ?

Nejlepší odpověď
annas

Perníky mám ráda, i když je moc nemůžu jíst, ale nikdy jsem neuvažovala, jak její název vznikl.

Tradiční perník, který se peče v domácnosti na Vánoce, získal název odvozením od staročeského přídavného jména „perný,“ „peprný“. Perník je pečivo kořeněné, za starých časů i pepřené. V Německu dosud perníku leckde říkají stejně – „Pfefferkuchen“, pepřené pečivo.

Jemný perník – marcipán – má historii složitější. Pekl se už od 14. století a recept prý přišel z Norimberka. Jméno jsme přejali z němčiny, ale zní z něj i lidová etymologie, která slovo připodobňuje k sousloví „Marci panis“ (jakoby Markův chléb – proto mají perníkáři svatého Marka ve znaku). Prapůvod toho výrazu sahá až k arabštině.

Etymologický slovník

Další odpovědi
quentos

shodnou první slabikou s pervitinem…
Doplňuji:
honzo, nevopisuj… :{D>

badisko

podle pepre …
Perník získal jméno po pepři, v dnešním perníku ho ale nenajdete..vice zde …http://www.vi­talia.cz/clan­ky/pernik-ziskal-jmeno-po-pepri/
take jsem na to narazil nahodou.. kdyz jsem nedavno pekl …Pernik..;D

honza19hk

zkrácením slova pervitin

annas

Ad qunetos. Každý jsme mysleli na jiný perník. 🙂

badisko

to;annas kazdy podle chuti ne?…:D

annas

Taky jsem si to říkala. Ale ten „qunetosův“ bych si nedala:-))

annas

Ach jo, ty moje překlepy, tentokrát přesmyčka. Omlouvám se … napravuji – „quentosův“.. 🙂

quentos

taky drogy neberu a naopak rád ten pardubický. Ovšem ten druhý byl jednodušší na vysvětlení ;{)>