Bronzový

Jaký je původ slov "magor" a "megera"?

nepište prosím nesmysly
Doplňuji:
Hanulko, hledat na netu umím taky, ale co se týče toho "magora", tak na té stránce, kterou odkazuješ, je hned pod tím úryvkem, který pochází z dopisu čtenáře, vyjádření odborníka, který to popírá (ale bohužel neříká nic moc o tom, jak je to skutečně). Na tu megeru se podívám.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Magor je mýtické pojmenování muže, který patří k maďarským předkřesťanským legendám.
Magor se stal praotcem Maďarů (Magyarok). Protože maďarština patří k ugrofinským jazykům, nebylo Maďarům rozumět, proto se význam posunul.

Etymologický slovník

Doplňuji:
Ještě doplňuji původ z etymolgockého slovníku.

Megera - původ z Megaíra (latinsky Megaera), v řecké mytologii jedné ze tří Erínyí (další dvě byly Alléktó a Tísifoné), bohyň pomsty kletby. Megaíra pak měla "obor závist.

Byly to služebnice boha podsvětí Háda a jeho manželky Persefony. V římské mytologii jim odpovídají Furie.

Později se pojmenování megera rozšřílo pro zlou, zuřivou ženu, semetriku.

Další odpovědi:

Zlatý

Slovo magor je jistě hebrejské. V hebrejském slovníku čteme: magor = strach, uleknutí, bázeň. Tedy: jsem z toho magor = jsem ulekán, ustrašen; jsem tak ulekán, že nejsem s to souvisle myslit, jsem popleten, neboli, jak se lid vyjadřuje, jsem z toho jelen. Toto významové vymezení má slovo magor skutečně. Ostatně máme hebrejských slov u nás více, na př. šikse, rebah, mešuge, šoufl, pšoures, trefe, melouch.«

http://nase-rec.ujc.cas.cz/…

Mít doma megeru není žádný med. Megera je žena zlá, zuřivá a zběsilá. Původ tohoto slova je ještě starší, najdeme ho v řecké mytologii. Megera je jednou z Erínyí neboli "hvězdných" bohyní. Zrodily se z kapek krve zavražděného Úrana a jejich úkolem bylo přísně trestat veškeré nepravosti - násilí, vraždy, křivopřísežnictví. Na svět pak přicházely zahaleny do mlhy, černě oděné a přepásané rudou šerpou, místo prstů měly drápy, ve vlasech zmije a byly tak hrůzné, že provinilec při pohledu na ně zkameněl. Navíc neměly žádné slitování a neuznávaly žádnou polehčující okolnost, nebylo před nimi úniku. Postupem let se zapomnělo, že Megera byla představitelkou spravedlnosti a osudovosti - byť často velice tvrdé spravedlnosti. Zbyla nám už jen žena zlá a zuřivá - prostě megera

http://www.rozhlas.cz/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2734
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.