fcoop

Jaký je původ barvitého přirovnání?

„Mít z prd..e kliku“?

Málokdo by přece byl nadšený,kdyby.

Mít štěstí z Kokury – to chápu – až tak,že mám husí kůži.
Takže – proč klika a zrovna z…?

Nejlepší odpověď
annas

Cituji slova Jana Wericha:
Vezměte si slovo pr… To je v českém nadávání chrám. Umísťujeme tam vše, co se nám nepodařilo. Posíláme tam nepohodlné lidi. Dokonce tam voláme v zoufalství o pomoc…

Štěstí: Má to ale někdo kliku. Zde jde o výraz německý, cizí slovo Glück (štěstí) se připodobnilo známému výrazu klika a zajímavé rčení bylo na světě.
Když má navíc kliku (štěstí) z pr…, to znamená, že jde o vulgarismus, který hodnotí stav věci, pr… je zde uvedena jako míra štěstí, nadsázka.

Nechci příliš rozvádět do detailů. Slovo pr… je libuzvučné, pochází z latinského pedere nebo řeckého perdo (bzdít) a ze staroslovanského perd (prd). Slovem pr… se ve staročeštině běžně označovala zadnice, řiť, zvl. řitní otvor. Jenže časem se význam slova posunul a dnes zní jako slovo vulgární, a to i v přeneseném významu.

Dnešní vulgarismus, hanlivé označení lidského těla, především kvůli tomu, že vypouští prdy a má při tom štěstí, že se nepo…

Ad fcoop – špatně se mně o tom píše. I když – čistému vše čisté.

Klika – NET, Ostatní – etymologický slovník

fcoop

Pro Kerberus-otřepané,ale platné – „Klobouk dolů“. Díky.

Kerberus

Těší mě. Díky.