Lachtan

Jaký je přesný rozdíl pojmů kompetence a pravomoc?

Podle učebnic je veřejnoprávní akt platný, i když je vadný (tj.je-li např.překročena kompetence), avšak nicotný (bez právních účinků), jestliže orgán, který jej vydal, neměl k tomu dostatek pravomoci. Dle toho musí být mezi pojmy kompetence a pravomoc nějaký přesně definovatelný rozdíl.

Nejlepší odpověď
quentos

podle Slovníku cizích slov zde rozdíl není, podle mého názoru učebnice jen využily synonym, aby nemusely opakovat totéž slovo. Kompetenci definuje zmíněný slovník ještě jako „rozsah působnosti“.

hajoda

Rozdíl v tom v právnické hantýrce je (na slovník cizích slov se vyprdni).

  • kompetence je působnost – může být časová, prostorová, věcná
  • pravomoc – je způsobilost daná ústavou vykonávat určitý druh moci (výkonná, zákonodárná, soudní)

příklad: akt bude vadný, když obec vydá vyhlášku týkající se jiné obce (překročí prostorovou kompetenci), akt bude nicotný, když se obecní rada pokousí nějakého člověka k něčemu odsoudit (nemá k tomu pravomoc)