plebs

Jaký byl důvod pro soudruhy Černíka, Smrkovského a Dubčeka podepsat okupaci v roce 1968?

Osmašedesátníci dlouhá léta roní slzy a vzpomínají na půlroční blouznění o novém ismu pod ochranou Varšavské smlouvy.
Soudruh Kriegel okupaci nepodepsal a neskončil v Leopoldově ani na Sibiři, soudruzi co podepsali možná to byla věrnost k rodné straně možná zbabělost.
Je trochu podobnost a jednání politiků v roce 1938 kdy Anglie a Francie měla blíže k nacistickému Německu, dále v roce 1944 kupčení E. Beneše se Stalinem a slibování věrnosti a v roce 1945 porcování Evropy bez nás o nás.
V roce 1948 předání moci komunistům za pomocí části nadšeného poblouzněného národa a v roce 1968 iluze soudruhů po odstranění presidenta Novotného. No a po hedvábném sametu 1989, nejme jako oni hlavně ponechání kovaných komunistů ve funkcích i když zahodili rudou knížku, což přineslo velké potěšení humanistům při spolupráci k přechodu a budování kapitalismu.
Podotýkám nejsem obdivovatel ruských mužíků z historie ani v dnešní době rovněž též nejsem nadšen s demokraty směrem na západ.

Odpovědi
led

V oboch prípadoch 1939 (1938) aj 1968 sa skúste opýtať „priateľov“ západne od Ašu, prečo nezasiahli pokiaľ bol „teoreticky“ vhodný čas.
Aký bol dôvod?
Jednoduchý: V tej dobe už vedeli ža USA a ich spojenci nezasiahnú. Jednoducho na otvorenú ozbrojenú konfrontáciu medzi veľmocami nebol vhodný čas.

vaše „Je trochu podobnost a jednání politiků v roce 1938… V roce 1948 předání moci komunistům za pomocí části nadšeného poblouzněného národa a v roce 1968 iluze soudruhů po odstranění presidenta Novotného. “…

moja odpoveď:
Tak ako v „Tridsiatomôsmom“ Československo nestálo za vojnu s Nemeckom, tak aj v „Šesťdesiatomôsmom“ nestálo Československo za vojnu so Sovietskym zväzom.
Toto členovia československej delegácie v Moskve vedeli, preto ich snahou bolo dosiahnúť v „mocenskej hre veľmocí“ čo najväčšie ústupky pre Československo v zmysle hesla „jeden krok vzad a dva kroky vpred“.

vaše: „po hedvábném sametu 1989, nejme jako oni hlavně ponechání kovaných komunistů ve funkcích i když zahodili rudou knížku, “…

Moja odpoveď, ktorá možno okrem vás aj mnohých nahnevá:
to zbabelé zahadzovanie členských preukazov KSČ a KSS v ´89 bolo verejné priznanie tých,
ktorí boli členmi KSČ a KSS, ale neboli skutočnými komunistami, ktorí boli koristníci a špekulanti, rovnako tak ako sú nimi aj dnes v iných politických dresoch…
Inak sa zachoval napríklad Pán Herec Leopold Haverl, jeden z revolučných Dubčekovcov v Šesťdesiatom ôsmom, ktorý z tribúny v Novembri ´89 povedal otvorene do tvárí 100.000 ľudí (podľa tvrdenia médií pri priamom prenose z námestia, kde vzniklo povestné Kňažkové „vytvorte koridor“)
„Vždy som bol a zostanem komunistom“, za čo bol prirodzene aj odmenený piskotom a zvonením kľúčov. Ale túto svoju tvár si zachoval do smrti. Napriek našim rozdielnym názorom si ho za jeho pevnosť svojho presvedčenia naďalej aj verejne vážim.

ďalej v diskusii…

Kelt

Hodnotit historické události dnešníma očima a neznat souvislosti může opravdu ignorant. Kdyby Beneš nepodepsal, tak nás třeba zlikvidují hned. Historie by se vyvíjela jinak a takový „plebs“ by se ani nenarodil v této zemi, takže by měl jiné starosti , osud i myšlenky.

Postmaster

Když to nejde po dobrém tak se to řeší po zlém, bylo a bude!

Zdroj: https://gvkb.cz/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

plebs

Kelt otázka zněla na soudruhy Černíka, Smrkovského Dubčeka a jejich statečnost, není tam zmínka že podepsal E. Beneš Mnichovskou dohodu to byl podvrh Anglie a Francie, ovšem E. Beneš kupčil se Stalinem a předal koryta komunistům.

led

plebs, E.Beneš v roku 1948 po abdikácii ministrov a fakticky povalení vlády, nemal inú možnosť než odovzdať moc Gottwaldovi.
Povolať armádu a políciu proti komunistov nemalo ani právny ani politicky zmysel. Tu nešlo o Benešové kupčenie, ale o naplnenie Jaltskej konferencie, kde v mene „západnej demokracie“ Roosevelt a Churchill odovzdali povojnovú ČSR do „Sféry záujmu“ SSSR.
Takže nie Beneš, ale Roosevelt a Churchill kupčili.

plebs

Led hlavní důvod područí a devastace Československa bylo obsazení a později rozpoutání války nacistickým Německem.
Po rozpadu monarchie bylo 85% průmyslu v Čechách a na Moravě, Rakušáci měli převážně jenom Milky v Alpách a Maďaři kvalitní uherák a čardáš.
Sovětský svaz nekapituloval před nacistickým Německem rovněž Polsko / které mělo 20× slabší armádu než Československo jejich převážně jízda byla za měsíc poražena /.
Spolu za pomocí USA Sovětský svaz porazil nacisty.
Za třetí po jejich perestrojce v roce 1991 ZAKÁZAL komunistickou stranu na co se sameťáci, humanisté ani ochránci lidských práv v české kotlině nezmohli.
Jinak budování komunismu přišlo do Československa oklikou přes východ, původ byl na západě soudruh Engels a soudruh K. Marx, první komunistický sjezd byl v Londýně.
Bez ohledu na to že obdivovatelé různých ismů prskají a ježí se jim chlupy.

led

plebs, máte to mierne povedané, popletené. Pozrite si ešte raz dejiny strednej Európy od začiatku 18.storočia, nielen mapu riek a pohorí, ale poľné a lesné hospodárstvo, priemysel, obyvateľstvo. Medzinárodné vzťahy a prirodzene aj počiatky sociálnodemokra­tického hnutia v 19.-20.storočí a dejiny KSČ (od 1921).
Ak chcete hodnotiť dejiny, musíte brať do úvahy aj vtedajšie vzájomné vzťahy, vnútorné aj zahraničné, aj keď navonok (pre laika) spolu nesúvisia. Napríklad „vojna“ Zapatu a Pancho Willa v Mexiku mala vplyv aj na vnútornú politiku Rakúsko-Uhorska, aj keď sa to nezdá.

Slovensko počas monarchie patrilo do sféry záujmu uhorskej vlády, ktorá viedla viac agrárnu politiku než priemyselnú. Slovenský priemysel bol v područí českých a nemeckých firiem.
Vaše humorné „Rakušáci měli převážně jenom Milky v Alpách a Maďaři kvalitní uherák a čardáš“ ukazuje na vašu hlbokú neznalosť danej doby a vrcholne urážlivé hodnotenie tamojšieho obyvateľstva. Rakúsko a Uhorsko neboli len Milka v Alpách a uherák s čardášom. Medzi Tisou a Dunajom. Keď už, zabudli ste aj na Dalmáciu a Vojvodinu, ktoré boli súčasťou Rakúskouhorskej monarchie.

Marx a Engels ako tvorcovia Kapitálu boli tvorcami teoretického komunizmu, nie praktického.

Komunistická strana Sovietského zväzu až do zániku Sovietskeho zväzu nebola zakázaná, len obmedzená jej vrcholová pôsobnosť.