pizlicka

Jakou část bytu dědí druhý manžel po maminčině skonu?

Moje maminka měla s prvním manželem – mym otcem – družstevni byt. Po smrti prvního manžela – mého otce – tento byt odkoupila do osobního vlastnictví. Až poté se o několik let později znovu podruhé provdala. Sama od sebe mi porád dokola tvrdí, že jedinym dědicem jsem já – bratra před lety vydědila – oprávněně. Nedokážu ji vysvětlit,že druhý manžel má v případě jejího skonu na byt stejné pravo jako já, a to rovnym dílem. Mám dotaz: Druhý manžel dědí půlku toho, co já, nebo jen něco málo? A kdo zdědí bratrovu polovinu, když bratr byl vyděděn?? Děkuji.

DA NY TO SNAD NENI MOŽNÉ!JASNE PISU,ZE S TIM PRISLA MOJE MAMINKA!!VCERA ZASE SMS OD NÍ,JASNE JSEM JI REKLA,AT MU TO NECHA,AT JDE BYDLET KE MĚ A NERESI TO.CO PRUDÍŠ??PŘESTAN MORALIZOVAT,KDYZ JASNE CTES,ZE TO RESI ONA,NE JÁ!!

Nejlepší odpověď
mosoj

Absolutní vydědění není možné. Bratr musí dostat to co mu patří ze zákona, pokud se toho nevzdá.

Další odpovědi
da ny

Před časem jserm Vás na základě podobného dotazu odkázala na stránky z právních poraden, z nichž vyplývalo:
2 dědicové (manžel a vy), každý rovným dílem
3 dědicové (manžel, vy a bratr/pokud by nebyl soudní cestou vyděděn/)
A to proto, že maminka vlastnila byt před svatbou. Jinak by manželovi patřila polovina. Druhá by se dědila mezi něho, Vás a případně bratra (pokud by nebyl soudně vyděděn) všichni 3 rovným dílem
Doplňuji:
V tom případě nechápu smysl opětovného dotazu zde, z mých odkazů byla odpověď jasná (kdo jaký díl zdědí)..
Minule jste se „podivovala“, že by měl manžel Vaší maminky získat něco, o co se nepřičinil/ne­zasloužil…, rozumím tomu, ale zákon je zákon.
Mne moje maminka sama od sebe „neujišťovala“, o tom co zdědím, jakou část a já se nikdy na nic takového nezeptala.

da ny

Má reakce nebyla tak moc neoprávněná…;)
„pizlička“
nee:-) chápejte,ten zakonik tvrdi,ze nehlede na to,zda byl majetek nabit před manzelstvim,dědi se dle posloupnosti- MANZEL, DETI, atd. ta druha odpověď o´d oné paní mě zmátla.take bych byla rada,kdyby to bylo,jak pišete.jste si tím jisty?? ja bych byla strasne rada,protoze to stavel muj tatinek se sousedy,a ten druhy manzel tam nehnul prstem.a mamka odmita udelat zavet, skodolibe se smeje, at se popereme,“

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-ze-zakona-dedi-pokud-je-byt-pred-manzelstvim-a-syn-vydeden
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-bude-resit-dedictvi-v-tomhle-pripade

pizlicka

JE SNAD PŘIROZENÉ,ZE SE SITUACE V RODINĚ VYVÍJÍ,A PROTO JSEM POLOZILA OTAZKU Z JINEHO UHLU,NA DOPLNĚNI.NEBO MOJE MAMINKA NEMÁ PRÁVO MĚNIT UHEL POHLEDU?JDI K PSYCHOLOGOVI,NENI NORMALNI TAKHLE TRPĚT STIHOMAMEM,A HLEDAT NA DRUHÉM JAK HO CHYTIT VE SLOVU.TO NORMALNI LIDE NEDĚLAJÍ,PROTOZE JSOU SOUDNI A MOC DOBŘE VĚDÍ,ZE DO DOMOVA DRUHYCH NEVIDI A SITUACE SE VYVÍJÍ .USPĚŠNOU LÉČBU.

pizlicka

da ny JSI STÍHAČKA,NEBO CO?? nazev je OTÁZKY ODPOVĚDI.stale do toho tahaš osobní pocity,ktere nikoho nezajímají.je jen moje věc,co se svoji maminkou rozebíráme,tobě se zpovídat nebudu.pravda je,ze se smála,protoze si porad myslela,ze on odejde s prázdnou.vys­vetluji jí,ze po rozvodu ano,ale děděnim ne.ted zjistila,ze mam pravdu,a zacina to řešit,jelikoz on je o 6let mladsi,a místo,aby se o ni staral,plati sve dluhy a neprispiva na najem ani desetník.JEŠTĚ NĚJKY PROBLÉM???

da ny

Ano, chápu ten rozdíl (skon x rozvod.) 2 ptázky Vámi položené zněly stejně. Vždy jste se ptala jen na to dědictví. S rozvodem je to jasné, co bylo maminky je po rozvodu jen její. Není předmětem majetkového vypořádání (ani SJM). Je toho i plný internet (poradny, diskuse, praxe).
Děkuji, já psychologa díky Bohu nepotřebuji.