pizlicka

Kdo ze zákona dědí, pokud je byt nabytý před manzelstvim a syn vyděděn?

moje maminka získala po smrti mého otce druzstevni byt do osobního vlastnictví.po několika letech,co uz byl byt v jejím osobním vlastnictví,se vdala.jsme tedy dvě děti-syn,dcera,a nynějsi manžel.syna maminka ze zavaznych duvodu vydědila.ale syn ma dceru.slysela jsem,ze bych dědila ja a jeho dcera,a i druhy manzel,i když byt nabyla před uzavrenim manzelstvi? ?děkuji. cukráři,děkuju moc,ja myslela,že i když byt nepatří do Společného jměni manzelu,ze u dědictvi se to nerozlisuje,pouze při rozvodu

kdo ze zákona dědí,pokud je byt před manzelstvim a syn vyděděn?

Odpovědi
cukrar

Pizličko, nevím, zdali jsem Vás pochopil s popisem.

Byt budou dědit jen děti maminky. To znamená Vy a Váš bratr, pokud nebude právoplatně vyděděn.

Doplnění.

Bavíme se o dědění majetku, získaného před sńatkem. To se nepočítá do současného majetku.

da ny

Domnívám se, že současný manžel druhý nebo pátý dědí VŽDY ( ve vašem případě minimálně 1/3 všeho nebo také polovinu…).
Je v první dědické skupině s dětmi.
http://www.pro­fipravnik.cz/po­radna.html?d=1763­&p=dedictvi-po-manzelovi

Proto se někteří rodičové nežení a nevdávají, aby jejich děti „nepřišly zkrátka“
nebo darují majetek za svého života dětem ⇒ což se jim někdy stává osudným. Jejich milé dětičky je dokáží připravit o střechu nad hlavou.
… další příklad (pokus o vydědění):
„Dobrý den, je nějaká možnost vyloučit z dědictví manželku zemřelého, pokud manželství bylo krátké a manželka z majetku nic nevybudovala ani se nikdy o něj nestarala? Děkuji. Aneta
odpověď:
Dobrý den Aneto, pokud zůstavitel nezanechal závěť, pak dochází k dědění podle zákonné posloupnosti. Manžel zůstavitele je dědicem bez ohledu na to, jak dlouho manželství trvalo, rozhodující je, že manželství existovalo v době úmrtí zůstavitele. JUDr. Romana Lužná .“

gagaga

Příspěvek smazán administrátorem.

gagaga

pizlicko, manzel bude dedit urcite, pokud vase matka nesepise zavet..a i to vydedeni Vaseho bratra nemusi byt platne..

http://www.pravnik-nonstop.cz/pravnik-aktualni_pris­pevky.vydedeni_di­tete_a_potomku_­.html
Je třeba zdůraznit, že svého potomka můžete vydědit jen za podmínek stanovených zákonem. Podle současného občanského zákoníku můžete potomka vydědit, jestliže váš potomek

– v rozporu s dobrými mravy vám neposkytl potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,
 – o vás trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,
 – byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku
 – trvale vede nezřízený život.

Vydědit potomka je obtížnější také proto, že je chráněn zákonem jako nepominutelný dědic. Nezletilým potomkům se podle občanského zákoníku musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedeného potomka.

Vydědit lze jen potomka, tedy vaše dítě, vnouče a pravnouče. U jiných osob jako je váš manžel, sourozenec nebo rodič či prarodič apod. je vydědění vyloučeno. Vyloučit jiného zákonného dědice z dědění můžete odkázáním veškerého vašeho majetku v závěti jiné osobě, tedy sepíšete závěť tak, že tyto nežádoucí osoby v závěti nezohledníte.

pizlicka

http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#p1633 tak jak si mam pak vyložit tohle, Cukráři?

pizlicka

mě se to jeví,že to zákon nerzlišuje,jestli to bylo nabito před uzavrenim manzelstvi ☹ spis to vypada na vyhodu umět se oženit

cukrar

musíte mi sdělit, co si chcete vykládat.
Jako že mám přečíst občanský zákoník?

pizlicka

nee:-) chápejte,ten zakonik tvrdi,ze nehlede na to,zda byl majetek nabit před manzelstvim,dědi se dle posloupnosti-MANZEL,DETI,atd.ta druha odpověď o´d oné paní mě zmátla.take bych byla rada,kdyby to bylo,jak pišete.jste si tím jisty?? ja bych byla strasne rada,protoze to stavel muj tatinek se sousedy,a ten druhy manzel tam nehnul prstem.a mamka odmita udelat zavet,skodolibe se smeje,at se popereme,

da ny

Zákon mluví jasně: § 1635
První třída dědiců

(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
Manžel vaší matky bude dědit a vy to budete muset akceptovat.
Je třeba respektovat rozhodnutí vaší maminky = sňatek.

pizlicka

da ny mě vaše kvalitní odpověd stačila a děkuji za ni,ale co budu respektovat a co ne,to prosim nechte na mě.