mokrygorky

Které země je dítě občanem, když se narodí na hraničním přechodu?

Teoretická otázka =)

Nejlepší odpověď
Emefej

V Evropě platí právo Ius sanguinis, dítě nabývá občanství státu, jehož státními občany jsou jeho rodiče. Na místě narození nezáleží.

Další odpovědi
klumprt

Pro občanství dítěte není primárně důležité místo narození. Pokud by došlo k takové vzácné situaci, že by šlo o dítě Češky a Němce narozené tak, že by se po porodu nacházelo přesně na českoněmecké hranici a rodiče by se nijak nedohodli, tak se domnívám, že by se mohlo rozhodovat podle toho, na které straně se ocitne dřív. Ono takové novorozeně dlouho nevydrží a on ho nakonec vždycky brzo někdo někam přendá 🙂

Drap

Občanem je té země na její straně byla větší část novorozence. Hranice mezi státy je bod, /nebo čára/ jehož šířka je neměřitelné. Nikdo se nedokáže narodit v prostoru menším než milimetr

VeRe1983

Emefej má naprostou pravdu, záleží na občanství matky. Místo narození je podružné.

led

Nie všade, ani v Europe platí, pre štátnu príslušnosť dieťaťa občianstvo matky, niekedy to je občianstvo otca a niekedy občianstvo štátu, na ktorého území sa dieťa narodí.
Napríklad dieťa českých občanov narodené na území USA dostáva do vienka aj občianstvo USA, má teda dvojité občianstvo.

marci1

Záleží na tom, jaké národnosti jsou rodiče a na rozhraní jakých států se narodí.
„Právní kultura kontinentální Evropy preferuje zásadu ius sanguinis ("právo krve“), tedy vznik státního občanství podle pokrevní příbuznosti – podle státního občanství rodičů. Právní kultura angloamerická preferuje zásadu ius soli („právo místa“), tedy vznik státního občanství podle místa narození."
V druhém případě si tedy může občanství vybrat. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ob%C4%8Dan­stv%C3%AD