uccello

Jaké nejvyšší světelnosti objektivu lze v dnešní době dosáhnout?

Např. Leica vyrábí objektiv s f0.95, ale je technicky možné zajít ještě dál?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak výpočet světelnosti je ve skutečnosti o něco složitější.
Nicméně pro fotografování není důvod objektivy o velmi vysoké světelnosti používat, tedy i vyvíjet.
http://www.fo­toaparat.cz/ar­ticle/2149/1

Další odpovědi
anonym

Jistě, světelnost je poměr mezi vstupní pupilou (čočkou) objektivu a jeho ohniskovopu délkou – takže teoreticky se může světelnost blížit nule…
😉
V praxi se takové objektivy nedělají – ze dvou důvodů

  1. se zvyšující se světelností rapidně stoupá velikost objektivu (a tím i cena)
  2. ´nedá´ se s tím fotit – světelnost je totiž jen jednou z vlastností objektivu, další (a podstatnější) je schopnost světlo dobře převádět na snímač (film) – a se zvyšující se světelností se zhoršují vlastnosti (vinětace, barevné aberace, kolmost paprsků na snímač) – a výrobně tyto vady odstranit je opět velmi drahé

Emefej

Tecnicky možné by to asi bylo. Praktické využití by takový objektiv zřejmě neměl.