Pokročilý

Jaké jsou výhody a nevýhody Eura z hlediska "obyčejného člověka"?

Mě napadá jediná výhoda: Odpadne mi jedna starost, když pojedu do ciziny, kde mají taky Euro.
A jediná nevýhoda: Budu si muset přepočítat ceny - je tolik a tolik Euro za to či ono zboží moc nebo málo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Výhoda i nevýhoda - jde o stejnou měnu, jakou mají i jiné státy - tedy neexistuje pohyblivý kurz lokální měny. Měna (její kurz) je tedy svázána nejen s lokální ekonomikou.
Výhodu nepotřebnosti měnit ´peníze´ při cestě do zahraničí jsi zmínil (no, při stále obvyklejší platbě kartou si ´ani nevšimneš´).
Přepočítávání ceny na ´původní´ měnu - to tě zanedlouho ´přejde´, navykneš si počítat v měně ´nové´.

Další odpovědi:

Stříbrný

já vidím největší nevýchodu v tom, že při cenách v jednotkách eur, se všechno zboží bude zaokrouhlovat "nahoru" ...např, to co by mělo stát 50Kč (1,8 €), teď bude stát baťovsky 1,99...

Stříbrný

Výhodou je to, že po zavedení Eura budeš potřebovat podstatně menší peněženku.

Bronzový

Mezi hlavní pozitiva přijetí eura se řadí:

Silná a stabilní měna
Pokles eurodevizových rezerv
Zlepšení poměru cena/výkon ve prospěch spotřebitele
Klesající míra inflace
Světová měna - není nutno nakupovat valuty před cestou do zahraničí
Usnadnění platebního styku se zahraničím

Nevýhody:

Předání pravomocí v oblasti centrálního bankovnictví na nadnárodní úroveň
Obrovské vstupní investice
a)Institucionální zabezpečení zavedení měny do oběhu
b)Update informačních systémů
Sjednocení legislativy
Novelizace zákona o České národní bance
ECB jako ovlivňovatel inflace

Bronzový

Čistě praktická nevýhoda.
Přibyly by nám další dvě mince.
Velikost centů je malá. Pro lidi s horší motorikou, nebo viděním - problém.
Placení: buď budete mít hrsti mincí, nebo se zdržíte vybíráním těch 99 centíků.
Ostatní zákazníci i pokladní vás budou milovat. :-))

Pokročilý

Hodně mi vadí ty centy (no opravdu, k čemu jsou tak drobné peníze? co si koupíte za cenťák?), je toho plná peněženka.
Taky je to moc velká měna, na můj vkus. Koruna je pro mě tak akorát...dokonalá :)
Eura se mi nelíbí ani vzhledově...

Diskuze k otázce

Zlatý

arygnoc

podstatné je, že štát (resp. centrálna banka) nebude môcť manipulovať s menou, ako sa stalo na konci roka 2013 (fakticky bola koruna znehodnotená a teda i úspory a dlhy občanov, okradnutí boli všetci).

to je zásadná vec najmä pre export (teda cenu práce občanov štátu) a import (tovar, ktroý si za túto prácu môžu kúpiť).
štát (centrálna banka) tak totiž prichádza o možnosť manipulovať s príjmom do štátnej kasy, tvorbou finančných rezerv a v neposlednom rade i s cenami (reálnymi) dlhopisov a štátnych cenných papierov.

pre obyčajného občana to znamená istotu stabilitu meny nie iba v regionálnom merítku (európa, kde je za posledný rok devalvácia okolo 0 - 0,5% - v čr bola devalvácia meny po zásahu banky ač 20%), ale v celosvetovom.

zdražovanie (te je veľmi relatívny pohľad) je vedľajší efekt, a mnohokrát nie pravdivý - napr. pri prechide ne euro na slovensku mnohokrát ceny boli nižšie v eurách ako v korunách - obchodníci sa proste báli ceny hnať hore.
časom sa samozrejme tie ceny upravili, dnes je v reťazcoch rohlík lacnejší ako v roku 1989.

v konečnom dôsledku na tom občan zarobí (prejaví sa to v cenách práce a v cenách dovážaných výrobkov, len sa to po menovej reforme musí utriasť) - i keď pejavenie sa tohto efektu nejaký čas (rok, dva) potrvá, a najmä na bankových prevodoch.

no, a veksláci prídu o podstatný zdroj príjmu, banky takisto.

Pokročilý

Kotja

2 Funna: Takže cca. o z 50 na 55 kč.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4392
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2475
Zlatý briketka10 2268
Zlatý annas 1828
Zlatý quentos 1547
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1520
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1426

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.