medvěd25

Jaké jsou rezonanční struktury fenolu vysvětlující jeho kyselý charakter?

Odpovědi
Kelt

Stačí si najít vzorec fenolu
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fe­nol , nebol kdekoli jinde a znát trochu chemii a vědět jak se projevují kyseliny a zásady. Existuje několik teorií,
Kyselina je látka, která uvolňuje protony, zásada je látka, která je přitahuje.
Uvolněním protonu, atomu vodíku z fenolu – myslím tím vodík v OH skupině, která je přímo vázána na aromatický kruh, dostáváme konjugovaný systém – střídání dvojných a jednoduchých vazeb , tři jsou na jádře, další vzniká na kyslíku, který takto získává záporný náboj jako aniont, a tento systém je velmi stabilní, tedy, je stabilnější než fenol, proto reaguje fenol kysele. Nevím, zda jsou tyto vzorce na internetu, ale v učebnicích organické chemie – Červinka, nebo Kováč, či Hrnčiar , to jsou jména autorů knih, tyto vzorce jsou.