Pokročilý

Jaké jsou povinnosti a rizika majitele s.r.o.?

Dobrý den. Zakládáme s.r.o. a majitelem (a zároveň jediným společníkem) bude náš známý. Jednatelem (ale nikoli společníkem) bude někdo jiný. Majitel nebude mít v nově vzniklé společnosti žádnou fungci, kromě toho že bude zapsán v obchodním rejstříku a že dá vklad. Chtěla jsem se zeptat, zda tady někdo neví, jaké povinnosti a rizika jako majitel ponese, např. v případě zkrachování, nebo pokud by společnost dejme tomu dostala nějakou pokutu atd., jestli s tím prostě bude mít nějaké starosti. Děkuji předem za odpovědi!
Doplňuji:
Jasně, napsala jsem to blbě. Nezakládáme, ale teprve se chystáme založit, a majitel = jediný společník. Tak jsem to myslela :-) Ten jediný společník dá ten vklad jenom oficiálně, ve skutečnosti to budou naše peníze, a veškerý majetek který na s.r.o. napíšeme dáme ze svého. My jen nemůžeme být společníci, protože máme dluhy z předchozího podnikání a přišli bychom o obchodní podíl. Proto to budeme psát na někoho jiného. Mě jen zajímalo, jestli ten společník s tím nebude mít nějaké starosti a zda nenese nějaká rizika, když bude vlastně jen pasivním majitelem a jednatele bude dělat někdo jiný. Každopádně děkuji za odpovědi :-)

Odpovědi:

Zlatý

To je dobrý.
Zakládat společnost a netušit, jaká nesu rizika a jaké mám povinnosti.
To vás nenapadlo nedjříve zjistit, co to obnáší a pak se rozhodnout, co založit?

Dobrý den, majtel s.r.o. příslušný právní předpis, tedy obchodní zákoník nezná. Pravděpodobně tím myslíte společníka ve společnosti s jedním společníkem, tl. vlastníka 100% podílu na společnosti. V takovém případě ručí společník za závazky společnosti do výše nesplaceného vkladu. Je-li tedy základní kapitál splacen v plné výši, pak společní již ničím dále neručí. Pokud jde o s.r.o. s jedním společníkem, je úplně splacení základního kapitálu podmínkou pro zapsání společnosti do OR, tedy ke vzniku společnosti. Dále je ovšem nutné počítat s tím, že jakákoliv újma s.r.o. je vlastně újmou tohoto spolčníka (dle vaší terminologie vlastníka s.r.o.).

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.