annas

Jaké je evidenční číslo vozidla?

Nepozorného vědce, asi bádal nad nějakým zapeklitým problémem, na přechodu srazilo auto. Nic moc se nestalo, utrpěl jen drobné šrámy a poničil si oblek, přesto pachatel ujel. Vědce zpovídala policie – zda nezná alespoň evidenční číslo vozidla?

Vědec odpověděl, že lituje, opravdu nezná. Ale všiml si, že poslední dvojčíslí je druhou mocninou součtu těch prvních dvou.

(Lidem s matematickým nadáním je jasné, že řešení není jednoznačné, nicméně významně zužuje možné varianty.)

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Tak co třeba 16?
nebo 64?