Avatar uživatele
quentos

Jaké i/y v tomto zajímavém případě?

„V případě špičkových hráčů – viz Vackov_ – nesejde na tom, kolika turnajů se účastní, neboť se každoročně kvalifikují bez ohledu na jejich počet.“

Jde o manžele Vackovy, jenže: „viz“ je vlastně rozkaz od „vidět“, takže tím pádem se dostávají Vackovi do čtvrtého pádu? (vidět Vackovy > rozk. způsob „viz Vackovy“? Nebo se po „viz“ ve smyslu odkazu toto neuvažuje jako čtvrtý pád?
Zapeklitý případ, díky za názory.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, Kerberus, anonym, pokazdejinak, Nikkol před 4733 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Máte pravdu v tom, že viz je rozkazovací způsob od vidět.

Pravidla připouštějí oba tvary – viz Novákovi/viz Novákovy.

V Pravidlech je uvedený příklad: (např. viz kapitola/kapitolu 6) – tedy je možný 1. i 4. pád.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Ruka mi automaticky písala „viz Vackovy“, ale…
Žiaľ, ako tak pozorujem pravopis na internete (a nielen tam, a nielen český, aj slovenský, aj…) asi už len málo ľudí ovláda svoj materinský jazyk. Určite by si nevšimli žiadnu chybu. Väčšina ľudí číta automaticky celé slovo, „nepočuje“ ho pri tom. Dobré je naučiť sa čítať spolu s virtuálnym počúvaním textu (ten „zvuk“ nemusí byť skutočný).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Děda Louda

Zapeklitosti stranou. Co říká uváděná věta? Podívej se na (= viz) Vackovy. Jednoznačná volba čtvrtého pádu je zcela korektní a jediná možná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pokazdejinak

… já bych napsala Vackovi (1.pád)

viz je tu místo jako například, takže Vackovi se účastní, Vackovi se kvalifikují

možná je to špatně, ale y mě tam úplně tahá za oči… tak nvm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To je teda oříšek,já bych napsala Vackovi,y-bych psala ,kdyby bylo třeba viz.sestry Vackovy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

Vackov ~ Vackova ~ Vackove ~ Vackovem ~ Vackovu ~ Vackovům ~ Vackovy

Zdroj: www.pravidla.cz/hle­dej.php?qr=vac­kov

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek