Jaká souhvězdí umíte z hlavy najít na noční obloze?

Nejlepší odpověď
Drap

Několik málo, nestojí to za řeč. Malý a velký vůz,/nebo také Malý a Velký medvěd/ Blíženci, Kasiopeja, Malý pes,možná bych si vybavil i několik málo dalších.

Další odpovědi
Kepler

Většinu, pokud není obloha příliš zamořená světelným smogem a je bezměsíčná noc. Naopak, když je průzračný vzduch, třeba vysoko v horách, obloha je tak hustě posetá hvězdami, že je těžké se orientovat. Zas těch souhvězdí není tak moc, na severní obloze něco přes 40, ale ve skutečnosti je jich viditelných podstatně míň, v závislosti na roční době. Všechna souhvězdí umím i latinsky.

metro

Oriona a podle něj Býka, Blížence, Vozku, Malého a Velkého psa, Eridanus, Zajíc, Holubici, Lodní záď, Berana, Raka, Lva, Jednorožce.

Oba medvědy a podle nich Kasiopeu, Kefea, Draka, Pastýře, Persea

Dál Pegase, Andromedu, Pannu

Celkem

aliendrone

No, dnes jsem rád, když najdu a vidím alfu UMi, takže by to chtělo prubnout. A to jsem v mládí rozpoznával 7 hvězd v Plejádách, jenže jak říká ten slabingr Predátor – život je svině! ;) :D :D

orwell

Myslím si, že téměř všechna viditelná z naší zeměpisné šířky během roku, ale už jsem to delší dobu nezkoušel. Jsa již stářím mírně shrben, dívám se více svým zkaleným zrakem dolů než nahoru, abych náhodou nezakopl, obzvláště za špatných světelných podmínek. V mládí to byl můj koníček a vydržel jsem v noci celé hodiny čumět na oblohu. Cizími názvy bych ale všechna souhvězdí (je jich celkem 88) určitě neuměl pojmenovat, jako to umí Kepler. Taky mám dojem, že všechny názvy nepochází z latiny.

jirka F

Velký vůz a ten malý vůz,Orion,žirafa,

zjentek

VELIKÝ VŮZ! ;)

Kepler

orwell: počet 88 zahrnují i souhvězdí jižní oblohy. Všechna mají latinské názvy. ale ty jižní znám jen částečně. Ale hvězdy mívají často i arabské názvy.

orwell

Jo, máš recht. Těch 88 bylo myšleno celkem a arabské názvy patří některým hvězdám, to je fakt. Byl jsem otázkou tazatele donucen přezkoumat po létech svoje znalosti a tuším, že asi budu nemile překvapen ☹