Pokročilý

Jaká kyselina by člověku nejrychleji rozžírala kůži?

Jaká kyselina by člověku nejrychleji rozžírala kůži? Nebo jaká by člověku při kontaktu způsobila největší zranění? A jak by ste popsali slvoy její účinky na kůži? Jak dlouho by trvalo než by se dostala ke ksoti?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

za mě louh NaOH, hydroxid sodný

Další odpovědi:

Zlatý

Jakákoliv silná neoxidující kyselina, tedy zejména konc. HCl a méně HF. Pro pokožku je velmi nebezpečná i konc. H3PO4. Např. HNO3 nebo H2SO4 jsou velmi silné, ale u nich dochází k zuhelnatění pokožky, vzniklé spáleniny proces leptání zpomalují. Mnohem horší poleptání než kyseliny způsobují silné hyroxidy (KOH, RbOH a zejména CsOH), u nich dochází k hloubkovému zmýdelnění podkožního tuku.

Zlatý

Je pravdou, že kyselina fluorovodíková leptá i sklo. Z běžných kyselin ale taková 98% kyselina sírová ti udělá díru než se naděješ a jakmile se dostane do pórů kůže jen tak ji nezneutralizuješ.
Podobně se chová i ten hydroxid sodný, ale tomu to trvá podstatně déle. Nebezpečné u něho je, že zpočátku člověk nic necítí a když začne cítit je již pozdě.
Nicméně rychlost leptání kůže jsme v práci nikdy neměřili. Když ale kamaráda polila 98 % kyselina sírová , krk a celá záda , přesto že jsme ho vzali ihned proudem vody z hadice má na zádech dodnes jizvy.

Zlatý

Z beznych pravdepodobne fluorovodikova (NE, abys to zkousela!!!), ale pockej na odpoved Lamalam a Mosoje...
;-)

Stříbrný

Osobní zkušenost mám s 65% HNO3. Vlastním přičiněním jsem si pár kapek šplouchnul do obličeje, i přes okamžitou pomoc byla rána hnusná a hojila se velmi dlouho. Žlutý flek jsem na tváři měl asi 5 let.

Zákeřnější než kyseliny jsou hydroxidy. Zpočátku to nebolí, projevuje se to smradem. Když to začne bolet, je už rána hluboká. Kolegyně se mokrou rukou opřela o laboratorní stůl, na který nějaký šikula rozsypal pecičkový KOH. Na bílých dlaždičkách to nebylo,vidět. Zjistila to až podle zápachu, o kousek dlaně přišla.

Stříbrný

ta co stříkala když řezali laserem vetřelce

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.