Kepler

Jaká jsou vaše kritéria moudrosti?

Myslíte, že by to měla být vzdělanost, zkušenosti méně obdařených, víra, nebo něco úplně něco jiného? Věříte na vizionáře, co vidí daleko dopředu? Jasně, filosofické téma. Stejně mě ale zajímáte.

Nejlepší odpověď
led

Múdrosť… Stanoviť kritériá múdrosti? Len človek nemúdry by sa na takú nemúdrosť podujal!
Veď každý múdry vie, že múdrosť hranice nepozná a čo iné sú kritériá, než hranice, ktoré múdrosti zväzujú krídla, ktoré múdrosti určujú smer a rýchlosť.
Múdrosť, to sú znalosti a skúsenosti,
múdrosť, to vedomie a vieru v človeka
múdrosť v každom možno nájsť,
ale len ten múdry je,
kto vie,
ako múdrosť využiť.

Další odpovědi
Šidlo

  1. schopnosť žiť v realite legálne a čestne
  2. úcta k realite a k ľudstvu ako takému
  3. etické správanie miesto morálneho
  4. žitie podľa: ,,viem, že nič neviem"
  5. kladný vzťah k humoru – stačí sardónia

marci1

Souhlasím s citací Jara Křivohlavého: 🙂
„Moudrostí se rozumí expertní systém lidského myšlení a jednání, který koordinuje znalosti a ctnosti, myšlení a charakter.“
Jaro Křivohlavý: Psychologie moudrosti a dobrého života

„Člověk přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.“ 🙂
Jan Werich

lota

Vzdělání, rozhled o mnoha oborech, schopnost vyjádřit se,upoutat, přitom se nevtírat.

zjentek

Otevřená mysl, zdravá inteligence a hluboké vědomí. Jak toho dosáhnout, nevím. Ale vzdělání a ani víra s tím nemají co dělat. Možná ještě ty zkušenosti, jenže ty se odvinou dle těch kritérií a tak pořád dokola ;)

Rokio

Podle mě mezi složky moudrosti patří inteligence, množství vědomostí, slovní zásoba a plynulost, morální vyspělost, smysl pro humor a logické myšlení.

terry

Je to téma na román.
Ale...... jako první uvádíš vzdělanost.
Dle mého, moudrost naučit nelze. Ta je vrozená či se získá nebo prohloubí výchovou. A nemusí jít vždy jen o rodiče.

Kepler

Díky, všichni jste moudří, ale Marci byla nejlepší!