paul1

Jaká je to kytara?

Dobý den,
chtěl bych se naučit hrát na kytaru, u té, o kterou bych měl zájem je napsáno, že je z lipového dřeva, s nylonovými strunami, délka 995 mm, menzúra cca 650 mm a šířka sedle cca 52 mm. Tyto údaje mi nic neříkají,
jsem úplný začátečník, proto bych chtěl požádat o radu, či vysvětlení těchto údajů. Na internetu jsem nic
nenašel, tam jsou údaje o rozměru kytary v zlomku, pro dospělé (co jsem i já) je tam doporučená velikost 4/4, v milimetrech tam žádné údaje nejsou. Děkuji za radu, Pavel

Nejlepší odpověď
annas

Velikost kytary se uvádí jako 1/4, 1/2, 3/4, 4/4. Důležité je u u dělí – vhodnost podle jejich výšky., tloušťky prstů atd.

"Štvorštvrťky 4/4 – nebo pokud chcete, celé klasické kytary jsou nástroje, které jsou v této kategorii kytar nejrozšířenější. Mají tělo standardní velikosti a jsou určeny pro dospělé hráče. Kromě nylonových strun jsou typické tvarem svého těla a širším hmatníkem.
https://www.hou­dek.cz/blog/o-kytarach/jak-vybrat-kytaru-pro-dite.htm

Velikost kytary 4/4
Klasická – 96 – 102 cm
Akustická – 102 – 107 cm
Elektrická – 96 – 102 cm
Basová – 109 – 117 cm

Přehled vzdálenosti od nultého pražce po kobylku (mensura) – délky se mohou mírně lišit:

4/4 kytara: plná velikost 63 cm nebo 65 cm
3/4 kytara: 58 cm
1/2 kytara: 52 cm
1/4 kytara: 48 cm

Oba rozměry odpovídají velikosti 4/4 jak jste uvedl v otázce.

Rozměry dalších velikostí a radu, „Jak správně vybrat velikost kytary“
najdete v odkazu
https://www.hu­debniny-shop.cz/hudebni-nastroje/0/0/2/29

Další odpovědi
Emefej

Důležitým číslem je velikost menzury (délka kmitající struny, měří se od nultého pražce po sedlo kobylky). Těch tvých 650 mm (25,5") je menzura odpovídající standardní plné velikosti kytary pro dospělého, tj. 4/4.

ivzez

K typu kytary už odpověď máte, já poradím k jejímu nákupu.

Kytaru ani jiný podobný hudební nástroj bych nekupovala
přes internet. Zašla bych do prodejny hudebních nástrojů
a nechala si poradit od prodavače (Ještě jsem v těchto obchodech
nepotkala „podavače“.)

Další možnost je vzít s sebou na nákup někoho, kdo už na kytaru
hraje (ideálně někoho, kdo už jich několik vyzkoušel).
Vyzkouší, jak kytara ladí, podívá se na ni ze své zkušenosti.

Nemáte-li v úmyslu hrát klasickou hudbu, kupte ke kytaře
rovnou i kovové struny → hodně kytar s nimi zní lépe.
Jestli ale klasiku hrát chcete, kupte si kvalitnější nylonové
struny, než s kterými se kytary prodávají.

Jakub Tlapal

Já mám kytaru , která je vyrobená z mahagonu a je to 4/4. a vyhovuje mi. Bál jsem se objednat kytaru přes internet, protože jsem do teď žádnou neměl, ale riskl jsem to a v pohodě. Hlavně na kytaře nešetři. Rozdíl v těch cenách je a vyplatí se za kytaru alespoň trochu připlatit.