petruska48/

Jaká je promlčecí doba pro bezdůvodně strženou část výplaty?

Nejlepší odpověď
ivzez

Mzdové nároky se promlčují po třech letech.

Jestli stržení části výplaty bylo opravdu bezdůvodné (nešlo o chybu ve výpočtu?), vyzvěte (nežádat, neprosit!!) zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné části mzdy.

Stanovte rozumný termín (cca 10 až 15 dnů) a uveďte, jak
a kam Vám má zaměstnavatel peníze zaslat nebo převést
(v případě převodu uveďte banku, název a číslo účtu).

Pokud zaměstnavatel ve stanoveném termínu mzdu nedoplatí,
budete jej muset žalovat.

Jestli od zjištění bezdůvodného stržení neuběhlo více než dva měsíce,
můžete pracovní poměr zrušit podle § 56, odst. 1 písm. b). V takovém
případě byste měl navíc nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající
výpovědní době (zpravidla za dva měsíce).
[ http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p56 ; http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p59 ]

A samozřejmě máte nárok i na úrok z prodlení.

___

To vše pouze v případě, že stržení opravdu nebylo oprávněné.

Další odpovědi
Alesh

Nevím, tipl bych si 3 roky, to je lhůta na ledacos, ale to není podstatné. Předpokládám, že událost se stala max. před pár měsíci, tedy méně než rokem. Osobně bych to řešil tak, že bych si sehnal kontakt na nějakého dobrého právníka v okolí, zavolal mu, vysvětlil mu v krátkosti situaci po telefonu, čili zadarmo. On tě bude tahat k sobě na konzultaci, resp. sepsání žaloby. To stojí standardně 500 Kč. Ale to se ti vrátí po vyhraném sporu zpátky, neboť náklady nese ten, kdo prohrál. Čili pokud si seš jistý/jistá, tím, že vyhraješ, tak hurá do toho. Jinak nevím, kde děláš, ale je-li to menší firma, pak asi bude dobré i z té firmy odejít, čili je ta žaloba na uváženou, neznám všechny detaily, čili bacha ať se to nějak přímo či nepřímo neotočí proti tobě.

Seznam.cz

Abych nezabiral misto v odpovedich tak zde. Jiste pouzivate nekterou aplikaci k Socialnim sitim. Jimi kontaktujte sefa odboru, Josefa Středulu. Ten vam kdykoli poradi. Zkuste najit take kampaň Konec levné práce. A zajimejte se o odborech. Jsou pro vsechny. https://www.cmkos­.cz/