autacek

Jaká je obecně akceptovaná definice či představa toho, co je sociálně spravedlivé a co nikoli?

A jaká je představa vaše?

Nejlepší odpověď
Vojta24

Ono spíš nic takového neexistuje, příroda nikdy nefungovala na principech solidarity a sociální spravedlnosti, vymysleli si to naši politici aby na hezky znějící vábničku lákaly naivní hlasy voličů, ale nejspíš ani nikdo netuší zda toho vůbec lze dosáhnout a jak to má vypadat – kdo ví, třeba by to byla naprostá katastrofa kdyby se to podařilo a tak se o tom radši jen prázdně žvaní 🙂

Další odpovědi
Edison

Já jen doplním Vojtu: Podstatou není sociální spravedlnost, ale ovládnutí co největších mas lidí. K tomu je potřeba nejprve zničit hospodářství, zničit střední vrstvu – tu posunout na hranici bídy. Pak už stačí žvanit o sociální spravedlonsti a tu lůzu nakonec vládnoucí třída ovládá, ovšem nikoli za účelem všeobecného blahobytu. Proto je pak ekonomika udržována jen tak, aby uživila jen mocné.

Viz 1984.

Rokio

můj názor – Sociálně spravedlivé je být odměňován podle svých zásluh pro společnost a za provinění dostat takový trest, který odpovídá závažnosti způsobené újmy. Dále musí být zvýhodňování přirozeně hendikepovaní členové společnosti (např. sirotci, vdovy, postižení, staří atd.).

ivzez

Obecně akceptovaná definice či představa toho, co je sociálně spravedlivé a co nikoli, je obecně akceptovatelná.

autacek

@ivzez přečtěte si definici třeba ve wikipedii a pak napište svůj názor. Není žadná ostuda, že každému se může zdát být sociálně spravedlivé něco jiného. Problémem osobně vidím akorát přiměřenost a dokázat se oprostit od přístupu, že když je to benefit pro mě, je to určitě správně.