shaman88

Jaká je nejvyšší povolená rychlost na silnici procházející přes sídliště, kde parkují auta na okrajích silnice?

Nejlepší odpověď
gecco

Není-li to omezeno jinak (místní úpravou) a myslíš-li ČR (a, předpokládám, obec), pak 50 km/h…
😉

Další odpovědi
cukrar

50 km/h, dle zákona 361/2000

Kryšpín

Rychlost jízdy, musí řidič / mimo feťáků, mroncáků, né řidičů, ale tvorů kteří vyměnili opratě za volant, tato sorta si provádí cokoliv /,
svých schopnostem, vlasnostem vozidla, stavu silnice, povětrnostním podmínkám, které je možno předvídat, smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen v případě nebezpečí zastavit, to je od 1 km do 50 km

shaman88

gecco – Ano, mám na mysli sídliště v ČR. Konkrétně tu silnici mezi paneláky, kde vedle sebe současně neprojedou auta v obou směrech. Jeden vždy uhne někde ke kraji a čeká než projede auto kolem něho.

gecco

Tak už to je proti zákonu 361/2000 Sb-. §25, odst. 3 – cituji?
„Při stání musí zůstat pro každý směry jízdy volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry. Při zastavení musí zůstat volný jeden pruh pro oba směry jízdy, široký nejméně 3 metry.“
😉
I v takové situaci omezuje zákon (není-li místní úpravou určeno jinak) na 50 km/h – ale slušný řidič by nejel víc, než tak 20 (maximální povolená rychlost v obytné zóně) – musí rychlost přizpůsobit „situaci v provozu“ (§4, odst. a) – a v tak stísněných podmínkách jede rychleji jen ten, kdo chce někoho náhle vyběhnuvšího zpoza auta přejet…
😉

Dochy

Ještě bych doplnil, že max. rychlost může být značkou zvýšena teoreticky až na 80. Ale v popisovaném místě to určitě nikdo neudělá…

gecco

Jasně, místní úpravou může být určeno jinak…
😉

Dochy

Dle zákona max o 30 nad základní limit – tedy v obci na běžné silnici max. 80. Ale to se dává jen tam, kde jde skrz obec nějaký rovný průtah, kde je široká silnice, na každé straně od ní 15 m parčík s dobrou průhledností a pak teprve nějaká zástavba…

cochee

Platí geccova odpověď v plném rozsahu, ale to neznamená, že se tam tou padesátkou jet musí. V silničním zákoně je taková formulka (a byla tam i dříve), která hovoří v tom smyslu, že řidič je povinen rychlost jízdy přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.