zjentek

Jaká bude u příkladu níže klasifikace činu?

..když v obchodě polknu kouli hroznového vína, je to krádež, to je jasný, ale když řeknu prodavačce: „naval tu kouli babo, nebo použiju donucovací prostředky“ a pak ji slupnu ..bude to logicky loupežné přepadení?
Pokud hroznový víno neradi, tak si tu situaci představte třeba v Prioru v obuvi.
Doplňuji:
aha, tak díky za vysvětlení ..takže je to totéž, jako když přepadnu zlatnictví a prodavačka je zrovna na toaletě ..nikde nikdo, takže si na prodejně beru jen tak bez optání ..díky moc, konečně tomu rozumím

Nejlepší odpověď
anonym

Ad …„když v obchodě polknu kouli hroznového vína“… – ano, krádež se škodou nepatrnou (přestupek)
Ad …""naval tu kouli babo, nebo použiju donucovací prostředky" a pak ji slupnu" – Ano, loupež (trestný čin)
___
Taky tě u toho baba může zastřelit – a pak prokazovat sebeobranu (hájit se proti obvinění ze zabití)…
😁

Další odpovědi
zzzzz

Zjentku jestli to zlatnictví vysekáš, tak to na Buddhu ani na schízu neuhraješ:-ooo

Pokud ukradeš a násilí pácháš až potom, když třeba utíkáš a oni ti v útěku brání, tak to loupež není. U loupeže musíš nejprve spáchat násilí nebo jim hrozit a potom krást. Takže jestli sežereš hrozno, ona ti řekne vrať ho a ty ji žduchneš, tak to loupež není. Pokud ji první odžduchneš od regálu, aby si mohl sežrat hrozno tak to loupež bude. Jasný??? U loupeže nehraje výše škody žádnou roli, loupež to může být i na korunu, u krádeže je to tr.čin až za 5000Kč

Gawlio

víno – jedna koule nemůže být krádeží, protože kdyby se zvážila a zhodnotila tak vychází v setinách, možná tisícinách haléřů – takže se fakticky dá tvrdit, že sis to „koupil za uvedenou cenu“, pokud teda není napsaná minimální váha s kterou si to můžeš koupit.
když pujde o druhou situaci, je to už verbální napadení, vahrožování, zastrašování a konkrétně největší roli v tom hraje slovíčko „nebo“

setapouch

Rozdíl je v té hodnotě, resp. pohrůžce násilím.
Pokud bude hodnota nikoli nepatrná nebo pohrozíš násilím (a hodnota přitom bude půl zlámané grešle), bude se jednat o krádež.
Při nepatrné hodnotě bez pohrůžky násilí (atd., viz § 205 trestního zákoníku) půjde jen o přestupek.
Škoda nikoli nepatrná je hodnotou vyšší než 5 000 Kč.
Doplňuji:
oprava: „bude se jednat o krádež“ mělo být „bude se jednat o trestný čin“.

Pepa25

IMHO to nejlapidárněji shrnul zzzzz … Odborně by se dalo říct, že naše právo klade výše ochranu práv jednotlivce a jeho svobod nad ochranu majetku, lidově: když něco čmajznout, tak nenápadně, za elpaso jsou daleko vyšší pálky …