karel.xyz2

Jak zvukově utěsnit stará okna ?

Dobrý den

Mám starší RD se staršími/starými dřevěnými okny, „zdvojenými“. Před pár měsíci jsem si všiml že subjektivně propouští více hluku zvenku než dříve… Hlavně štěkot psů… Budí mě to ze spánku, nikdy dříve mě to nebudilo, ale teď jo a subjektivně mi to prostě přijde silnější (zvuky zvenku) než dříve. Soudím, že tedy okna „degradovala“ za pár měsíců natolik, že to prostě začalo propouštět více hluku…
Chci se zeptat jak „zvukově utěsnit“ tyto stará dřevěná okna… ??

Díval jsem se a částečně se tmel na několika místech odloupal a někde okno i z druhé strany (k dřevu) se trochu „odchlíplo“ (1–2mm?), může toto způsobovat ten zvýšený hluk zvenku…? Chci dotmelit odpadlá místa tmelu na oknech.
Dále nevím jak okno dovírá, chtěl bych tedy koupit nějakou „zvukově izolační lepící pásku“ a oblepit tím celé okno po obvodu, at se zmenší případné (malé) mezery „nedovírání“…
Rovněž je okno na pár místech trošku „prasklé“, menší jen praskliny… Když tyto praskliny pro jistotu po bodu zlomu případné mezery do nich něco dám – např. vteřinové lepidlo, pomůže to…?
Chci tedy: 1) Dodat tmel na místech odkud starý vypadl 2) Použít po celém obvodu zavíraného okna zvukově izolační lepící pásku pro „těsnější dovření oken“ když jsou zavřené 3) Menší praskliny ve skle hodlám po bodu zlomu „zalepit“ nečím – vteřinovým lepidlem… (?)

Je naděje že všechny tyto věci pomůžou zvukově utěsnit okna a vrátit tak stav zpátky těch pár měsíců, kdy mě zvuky zvenku ještě nebudily…? Nebo tyto věci (hlavně ten tmel asi?) nemůžou moc ovlivnit zvukovu izolaci a nemá ani moc smysl se s tím patlat a otravovat, protože to stejně nepomůže…???

Jaký tmel použít? V „tubě“ jako tady: https://www.nej­stavebniny.cz/sou­dal-sklenarsky-tmel-kyt-na-okna/ nebo jiný typ? Jsou „zvukově izolační tmely“ ?
Ta zvukově izolační lepící páska, třeba toto ? : https://www.hor­nbach.cz/p/tes­nici-paska-soudal-samolepici-9-mm-x-20-m-pro-okna-a-dvere-seda/5642607/
A praskliny ve skle "izolovat čím, tím vteřinovým lepidlem..?

Na nová (plastová) okna teď nemám peníze/nejsou možná.

Díky moc

Odpovědi
Drap

Nejlépe vyměnit okna. Pokud znovu přetmelíš a opravíš tmel, tak to uděláš dobře, okna to potřebují, stejně jako nalepení těsnící pásky. Ovšem nijak významně to hladinu zvuku nesníží.

aliendrone

I když se domnívám, že problém je spíše psychologický (postupné dlouhodobé zvyšování jsi ignoroval po určitou míru), není vyloučeno ani reálné snížení zvukové odolnosti.

Tak či onak „opravy“ (jaké máš na mysli) nedoporučuji. Jsou 2 cesty.

  1. Kompletní renovace oken. Tedy přebrousit, přetmelit, natřít, přetěsnit (počínaje případnou truhlářskou opravou oken/rámů včetně výměny vadných/poškozených skel či kování).

To tě ovšem vyjde O DOST DRÁŽ, navíc je časově na delší dobu (a teď ještě není tak teplo, aby sis lajsnul třeba týden bez oken).

Jistě, LZE VÝRAZNĚ ušetřit – POKUD to zmákneš sám. K tomu ovšem NEZBYTNĚ potřebuješ vědět „jak na to“. Což očividně nevíš, tudíž by to bylo ve výsledku stejné, jako tebou navrhové flikování („opravy“).

  1. Vyměnit za nová okna (plast). Rychlé (roboši nastoupí ráno a večer máš okna v cajku, případné dodělávky [drobná zedničina/malířina] nespěchají) a díky tomu laciné, navíc pohodlné. Zde je největší potíž VYBRAT vhodná okna (poměř kvalita/cena).

Pokusy o opravy jak to píšeš ty ovšem MOHOU VÉST ke „zlepšení“ situace. Téměř vždy to působí efekt „tolik peněz a práce jsem do toho narval, takže to prostě MUSÍ mít pozitivní vliv“, čili přání je otcem myšlenky. V reálu to nejspíše bude objektivně neměřitelné, případně „nestálo to za ten opruz a peníze“. 😐

Přirozeně mluvím jen obecně, u těhle věcí platí, že „MUSÍ se to vidět“ (odborníkem/znal­cem) k relevantnímu posouzení „co je nejlepší“. 🙂

Jinak – na dřevěná okna jsou nejlepší olejové tmely. Bohužel vysychají delší čas, než jsou přetíratelné. Zato vydrží nejvíc. Ta páska je těsnění (byť má logicky i zvukově izolační funkci). Co se týká „zvukově izolačního tmelu“ – nwm o tom nic, ale dneska ti prodají kdejakou bejkárnu, hlavní je NĚCO prodat. Na odstranění vibrací stačí řádná oprava lůžek skel a jejich fixace před tmelením. Přirozeně praskliny ze skla musí pryč, sklo vyměnit.