Kelt

Jak změřit délku kroku pro nastavení krokoměru?

Protože v práci chodím, chtěl bych si změřit, kolik ujdu za směnu, tak jsem si koupil krokoměr. V návodu doporučují odkrokovat si nějakou přesnou vzdálenost a spočítat kroky. Otázkou je, které dva body mají přesnou vzdálenost? Napadá mne stadion nebo sloupky u železničního přejezdu – 80 m. O kratší vzdálenosti nevím, například neznám vzdálenost pouličního osvětlení, což by bylo lepší. A jak provést měření – startovní čáru mám u špičky, za cílovou čáru musím dostoupit patou (nebo stačí přijít k ní?). A jak se počítají kroky? Vycházím pravou dopad na levou – je jeden krok, nebo je krok dopad na nohu, ze které jsem vyšel (tedy dvojkrok)? Děkuji.

Nejlepší odpověď
orwell

Si myslím, že se trápíš zbytečně. Pokud v práci nepochoduješ jako voják, ale spíš poskakuješ jako drozd, bude ti i přesně zkalibrovaný krokoměr na „dvě věci“.
Krok je prostě krok a ne dvojkrok. Je to vzdálenost chodidel ve směru chůze v okamžiku přenášení váhy z jedné nohy na druhou, kdy se obě dotýkají země. Je jedno, jestli měříš uvedenou vzdálenost mezi špičkami, patami, nebo středy chodidel. Pokud si chceš mermomocí hrát, tak si vezmi 10m pásmo a naměř si někde přesnou vzdálenost. A nezapomeň, kupředu levá, zpátky ni krok!

Další odpovědi
brillant

Délka kroku je vzdálenost od špičky jednoho chodidla ke špičce druhého chodidla. Doporučuje se ujít 10 kroků, změřit vzdálenost a získaný údaj vydělit 10. Příklad – 10 kroků = 5,5 m (celková vzdálenost)/10 = 0,55 m (55 cm).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Krokoměr

klumprt

Ono to úplně přesné nikdy nebude. Třeba při práci někde ve skladu člověk nadělá spoustu krátkých kroků. Ale například pošťák, který chodí dlouhé vzdálenosti venku dělá spíše normální kroky, takže tam by to bylo asi lepší.
Co se týče té vzdálenosti v terénu, tak by šlo ještě třeba na mapy.cz změřit vzdálenost mezi nějakými dvěma body a pak tu trasu projít.
Atletický ovál mívá zpravidla přesných 400 metrů a jeví se pro tento účel jako ideální. Sloupky u železničního přejezdu mi nepřipadají moc spolehlivé, pokud máš na mysli ty dopravní značky se šikmými pruhy. Kdoví jak přesně je silničáři umístili. Pokud myslíš kilometrovníky na dráze, tak ty by mohly být přesné, jenže krok po pražcích není normální krok.