peterd108

Jak zaplatit debetní kartou v kamenné prodejně?

Debetní kartou platím docela často, ale jenom zboží, které koupím přes internet. Bohužel nevím, jak zaplatit kartou u pokladny v kammeném obchodě. Nechci si udělat ostudu, tak platím jenom hotovostí. Vím, že se někdy karta jenom přiloží k tomu terminálu, jindy se zase musí karta zasunout a natukat pin kod. Jak poznám, kdy tu kartu musím zasunout? Byl bych rád, kdybyste mi popsali postup, jak mám postupovat. Jinak mám debetní kartu od AirBank.

Nejlepší odpověď
Emefej

Nejprve přilož, pokud to napíše abys zasunul, zasuň. Neboj se toho, vše je jednou poprvé.

Další odpovědi
Speed77

Je to úplně jednoduché. Buď to k terminálu přiložíš, pípne to a je to hotovo a nebo to do něj vložíš – můžeš rovnou vložit, když chceš – nemusíš přikládat (ono je to celkem jedno). Buď se to objeví na tom displeji, že to máš vložit nebo tě k tomu výzve pokladní. U většiny není žádný problém, takže stačí přiložit a je to.
Taky musíš znát PIN, který asi znáš (když platíš online a je to tvoje karta). Je tam většinou limit, od které částky ho musíš zadat, naťukat – často nad 500 Kč.
Absolutně nic na tom není. Otázka pár vteřin.
Ale en všechny prodejny mají platební terminál, čtečku karet. Většinou ale jo a je vidět u pokladny, pokud nevidíš, zeptáš se jestli ji mají nebo jestli můžeš zaplatit kartou. Terminály nemají nějaké malé krcály, malé podniky (některé antikvariaty) nebo malé sámošky, večerky.

nyjono

Teď je vsouvání karty extravyjímečné.
Prostě kartu přiložíš, většinou z vrchní strany, někdy z boku (to většinou pokladní ukáže) a hotovo.
Když je nákup nad 500 Kč, je vyžadován PIN, někdy pro kontrolu i při nižších platbách.

Hlada

Debetní kartu od AirBank nemusíš v prodejně nikam strkat. Jen ji přiložíš ji na displej terminálu a sleduješ, ci ti odpoví.
Při platbách nad 500 Kč a někdy, např. na poště i při platbách nižších, požaduje zadat PIN. Ten se potvrdí tlačítkem OK.
Při prvním použití karty je potřeba zadat PIN vždycky.
V Bille mají jiný druh terminálu. Tam se karta přikládá na plexisklo nad obrazovku.

elkon

Když to nepůjde přiložením, tak pokladní upozorní jak to je potřeba. Žádný problém.

Dochy

V klidu, žádný problém, prodavačka Ti řekne co je potřeba. Většinou se teď už používaj jen bezkontaktní karty. Ukáže se Ti částka na terminál, ty přiložíš kartu k označenému místu (takovej oválek s obloučkama viz https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Contactles­s_payment#/me­dia/File:Univer­sal_Contactles­s_Card_Symbol­.svg ) a terminál s trochou štěstí schválí, nebo se Tě zeptá na PIN. Některé karty se před použitím bezkontaktních plateb musí inicializovat, v takovém případě to bývá napsáno v dopise ve kterém jsi karty obdržel. Takže kartu zastrčíš do štěrbiny na terminálu. Když nebudeš vědět, zeptaj se prodavačky/-če, U většiny terminálů si sám můžeš zvolit jestli platbu provedeš bezkontaktně, nebo zaplatíš tím kontaktním čipem. Vyjímečně ti prodavač podá jen malej pinpad, který je jen s bezkontaktní čtečkou, pak bys musel prodavači říct, že chceš udělat platbu kontaktně a on ti podá celý terminál.

Jinak ta štěrbina pro kontaktní platbu bývá u většiny terminálů pod tlačítkama ( https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Payment_ter­minal#/media/Fi­le:Credit_car­d_terminal_in_La­os.jpg ). Vpravo pak bývá dlouhá drážka pro použití magnetického proužku. V ČR už se magnetický proužek na běžné placení nepoužívá, jen pro některé dárkové platební karty, nebo věrnostní karty.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.