Bortolo

Jak vzniklo slovo, respektive často využívaná zkratka „ok“?

Jasná otázka, nemám, co k tomu víc dodat.

Nejlepší odpověď
marci1

Existuje mnoho teorií vysvětlujících etymologii tohoto slova, u žádné z nich však nelze s jistotou určit její ověřitelnost a pravost.
V roce 1964 publikoval Allen Walker Read článek The Folklore of „O. K.“, zabývající se možnými etymologickými původy tohoto výrazu. Mezi nejvíce pravděpodobné se řadí následující:
Z řeckého slova Ola Kala (česky vše je dobré, vše je v pořádku) užívané řeckými učiteli ve Spojených státech. Je též možné, že řečtí námořníci užívali tento výraz v amerických přístavech. Říká se, že na lodích byl nápis O.K. sloužící jako označení, že loď je již v pořádku a připravena. Toto užívání sahá až do 80. let 18. století.
Zkratka špatně resp. foneticky zapsaných anglických slov all correct (česky vše v pořádku) jako /oll korrect/. První známka o tomto užití je z roku 1839.
Zkratka přezdívky Old Kinderhook (česky Starý Kinderhook), kterou užíval americký prezident Martin Van Buren. Tato přezdívka odrážela místo jeho narození, sídlo Kinderhook ve státě New York.
Z indiánského slova kmene Choctaw oke, či okeh (ve významu to je), zaznamenané roku 1812.
Ze slova afrického jazyka wolofštiny waw-kay (ve významu souhlasu), nebo z fráze z mandajských jazyků o ke (ve významu zajisté). První zmínka pochází z roku 1815.
Ve vojenském slangu se výrazu OK používalo při rádiovém provozu. Jednalo se o zkrácení výrazu řečeného při návratu z bojových misí: zero killed (nula mrtvých či žádní mrtví). Jelikož se v angličtině do vysílačky nevyslovuje číslice nula jako zero [zírou], ale jako písmeno o [ou], v konečné fázi se proto pro rychlejší a srozumitelnější komunikaci používalo místo zero killed pouze o killed a nebo jen zkratka OK.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/O._k.
😄

Další odpovědi
Pepa25

Opakovaná otázka, použijte hledání:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-vlastne-znamena-ok-z-ceho-to-vzniklo

elkon

Zde: https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/oukej-vite-co-vlastne-rikate-kdyz-neco-odsouhlasite-zkratkou-ok-6234591