zjentek

Jak vzniklo slovo pohodář a jak se takový pohodář prezentuje?

Koukal jsem na seznamky tak každá druhá tam někde hledá pohodáře. Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Podst,. jméno pohodář – odvozené od podst. Jména pohoda + přípona ář. Ta Vče vyjadřuje jedince, který je v sám v pohodě, ale ovlivňuje i druhé. Tedy je to člověk, který se nerozčiluje, má dobrou náladu, přináší prospěch atd. Bohužel jde o nespisovný slangový výraz dnešn ímládeže,, Zkrátka člověk do nepohody. .

Etymologie původu základového slova
."Stč. pohoda ‘pohodlí’, pohodlé = ‘vhodná věc, dobro, prospěch, pohodlí’
Odvození od hodit, hodit se
hodit, hod, dohodit, nahodit, náhoda, přihodit se, prohodit, obhodit, zaho dit, přehodit, odhodit, vyhodit, uhodit, úhoz, prohoz, přehoz aj. V tomto významu jen čeština a polština . (ugodzić ‘uhodit’), etymologicky patří k :hodit se. Významový posun pochopíme ze stč. hoditi ‘jednat vhod; mířit k něčemu; zasáhnout, trefit’, starší význam je např. v dohodit ‘obstarat’.

hodit se, vhodný, příhodný, shodný, shodovat se, shoda, dohoda, dohodnout se, rozhodnout (se), výhoda, pohoda, pohodlí, pohodlný, nehoda aj. Všesl. ve významu ‘hovět’, Psl. *goditi (sę) je příbuzné s lot. gadīt ‘zasahovat, získávat’, guoda ‘čest, hostina’, středoněmecké . gaden ‘vyhovovat, líbit se’, něm. gut a angl. good ‘dobrý’ i stindické . gádh- ‘pevně přidržet’, vše se vyvozuje z ie. ghedh-/ghodh- ‘spojit, být spjat’"

Machkův a Rejzkův Etymologický slovník.

Další odpovědi
Ametyst

Nejspíš dámy přicházejí do styku se vzteklouny, kteří se musí prosazovat, protože jsou důležití, nebo chtějí být. Nebo se chovají jako obklopeni nepřáteli. Prostě opak pohody je nepohoda a vyvolávání napětí a sporů.

Savier

Já jsem pohodář.

zjentek

Hlavně mně nepiš Elkoň že je to někdo kdo se umí postarat finančně a nebo arcimozek jako že jde o kohosi již spiritualisticko-finančně osvíceného, bo mě hoši jako vážně trefí šlak, venkoncem kdyby tyto dámy na seznamce hledaly finanční zajištění, napsaly by narovinu HLEDÁM MUŽE KTERÝ UŽ VÍ, CO CHCE, to je přece jasný jak facka, děkuju.