zjentek

jak vzniklo slovo petržel?

Původ kořenové zeleniny.

Nejlepší odpověď
annas

Emefej neuvedl zdroj, tudíž věřím Etymologickému slovníku J. Rejzka.

Původ slova peržel je v řečtině, složitá byla jeho cesta, než se dostalo do češtiny.,

Slovo petržel se do češtiny dostalo přes "střhněmecké. petersil ze střlatinského . petrosilium z ř. petrosélīnon, doslova ‘skalní celer’, z pétra, pétros‘ skála, kámen’ a slova celer.,

Celer = z rak.-něm. Zeller (spisovně Sellerie) ze severoit. selleri, což je varianta k it. selano z lat. selīnon z ř. sélīnon tv."

Ad Emefej, když jste změnil svou odpověď z italštiny na řečtinu, mohl jste poznamenat v textu.

Další odpovědi
Emefej

Původ slova petržel je ve slově petroselinon, což je starořecky skalní celer.

Emefej

annas > za absenci zdroje http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?lang=en&ar­t=3506 se omlouvám. Mou odpověď: „petroselinon – skalní celer“ proto prosím ignorujte. Pravdu máte pochopitelně vy, správná odpověď je: „petroselinon – skalní celer“.