zjentek

Jak vzniklo slovo nebohý?

Nebohému je odepřeno poznat Boha, i kdyby sám o to stál?

Nejlepší odpověď
led

rovnako ako úbohý 🙂
Nebohému môže práve svojim odchodom zo života spoznať Boha, takže mu to nie je odopreté, ale práve naopak umožnené (tak akosi zdôvodňovali križiaci svoje vraždenia neveriacich)

nebohý nemusí byť vždy mrtvý, môže to byť aj úbohý, bezduchý, necítiací…

Další odpovědi
annas

Co na to Jiří Rejze

nebohý, nebožák, nebožačka, nebožtík, nebožka.
Polsky niebogi, staroslověnsky ne­bogъ

Původní význam je ‘ten kdo nemá podíl, bohatství’ (viz  :bůh,  :bohatý),ve staročeštině a slovenštině .pak i‘zesnulý’ srovnej ubohý

ubohý, ubohost ,ubožák,ubožač­ka,ubožátko. Všesl. – ubogi, rusky ubógij, s./ch. ȕbog, stsl. ubogъ.

Psl. *ubogъ je složeno z *u- ‘od, pryč’ a *bogъ ve významu ‘podíl, štěstí, dostatek’ (viz  :bohatý,  :bůh), původní význam tedy je‘odloučený od podílu, dostatku’.

bohatý, bohatství, boháč, bohatnout, zbohatnout,zbo­hatlík,obohatit.
Všeslovanské slovo. Psl. *bogatъ je odvozeno od bogъ (viz  :bůh) v jeho původním významu‘podíl ,štěstí, dostatek,

bůh, bůžek, boží, božský, božství, božstvo, zbožný, zbožnost, zbožňovat. Všesl. – Psl. *bogъ znamenající jednak ‘bohatství, štěstí, podíl’ (viz  :bohatý,), jednak ‘bůh’ odpovídá stavu v indoiránských í. jazycích, kde je stindické . bhaga- ‘bohatství, podíl, štěstí’ i ‘udělovatel, dárce’ atd.

--
Taskže etymologické potvrezuje, že slovo nebohý získal svůj význam odvozením od slov ze stejným základem. Samozuřejmě zápor ne- je navíc.

Dnes je mezi slovy nebohý a ubohý menší rozdíl.

Ubohý

  1. zasluhující politování;
  2. velmi chatrný, nepatrný, špatný

Nebohý
1.ubohý, spíš nešťastný.
2. nářečně zemřelý

Podle PSJC