Kelt

Jak vzniklo slovo nána? Má to něco společného s nanotechnologií?

V současné době se propagují nanomateriály, nanotechnologie a nanometr je řádu minus 9. Pokud o nějaké osobě řekneme, že je "nána, tak máme na mysli její malé rozměry, technickou dokonalost nebo něco jiného? Jak vlastně tento výraz vznikl a odkud pochází? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

1.Nána nářečně – domácké jméno od Anna. Nána se zpočátku používalo pro předchozí gerneraci, svědčí o tom význam babička.
2. Pejorativně se užívá pro hloupého člověka.
3. Nebo také jde o název chůvy.

Významy podle SJC

Šla Nanynka do zelí, do zelí … stará lidová píseň – zdrobnělé

Ad 1 Původ jména Nána – vznik zdvojením slabik, tzv. reduplikací. An-na = ´Ná – na.

Ad 2. Hloupá nána – Anna bylo časté jméno, především na vesnici – holka z vesnice, dostala se sloužit do města, byla „vykulená“ – připomíná mě to Annu proletářku. Nebo nevytáhla paty z domu, „zkušené dívky“ se jí vysmívali.To se už nedovíme.

Posmívali se i Kateřině – to byl hloupá Káča.

Ad 3 – nana chůva – možná z ruštiny – chůva, pečovatelka atd.

Např. název Zolova románu Nana vznikl také ze jména Anna, ale až v 19. století, na rozdíl od české Nány, Nanynky, ve slangu označované jako mrcha.,

V latině nonna = ve významu babička, jeptiška, rusky няня = chůva., anglicky – babička, jinde tetička atd.
https://ru.wik­tionary.org/wi­ki/Шаблон:этимология:няня

„Anna ženské křestní jméno hebrejského původu, které má dlouhou historii sahající až k biblickým příběhům. Vychází ze slov "chana“ nebo „channah“, tedy milostivá, milá, milostiplná. Podle Bible byla svatá Anna matkou Panny Marie. I dnes je stále patronkou mnoha lidí v nouzi, kteří ji prosí o požehnání. Jedno z nejoblíbenějších ženských jmen v ČR. Domácí podoby: Anička, Anka, Anča, Andulka, Nanynka, Aňa, Ančinka."

https://www.ho­roskopy.cz/vy­klad-jmena/anna
..
Co je nanotechnologie jste si mohl najít a bylo vám jasné, že slovo Nána ap. a předpona nano = nebe a dudy.

"Nano (symbol n) je předpona soustavy SI a znamená mocninu 10−9, tj. jednu miliardtinu. Předpona pochází z řeckého νανος, což znamená trpaslík.

Předpona je také od přelomu 20. a 21. století použita ve slově nanotechnologie, které označuje objekty a struktury, jejichž rozměry jsou řádově jednotky či desítky nanometrů, tj. miliardtiny metru. Hmota, jejíž rozměry jsou takto malé, v tomto měřítku obecně může mít vlastnosti zcela odlišné od makroskopických vlastností, protože se začínají projevovat vlastnosti kvantové fyziky."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nano

Další odpovědi
relux

Myslim si, ze slovo (nadavka) nána pochazi z romanu Nana (E. Zoly). Je to prece jen nadavka pro zenu. Nana je v romanu prostitutka, ktera si zije luxusni zivot v drahem dome, je to taky herecka v divadle. Zkratka je ji vse naservirovano pod nos. Bud tedy znamena nadavka nana- prostituka, nebo rozmazlena holka. Jsem spise pro to druhe 😁