zjentek

Jak vzniklo slovo kaluž a jak slovo louže?

Nejlepší odpověď
annas

Etymologové Machek a Rejzek původ slova kaluž od louže vylučují.,

kaluž, kalužka, kalužina. P. kałuża, r.d. kaljúžá, s./ch. kàljuža, kàljuga. Je i starší č. kaluha Psl. *kaluža, *ka luga nemá zcela zřetelnou strukturu. Nejspíš je odvozeno od *kalъ ( :kal) příponami -uga, -ug-ja méně pravděpodobný je předpoklad původního spojení *kalo-luža (viz :louže)

kal, kalný, kalit, kalič, zkalit, zakalit, ká let, pokálet, výkal, zákal. Všesl. – p. kał, r. kal, s./ch. kâl, kȁo, stsl. kalъ. Psl. *kalъ nemá spolehlivé ie. souvislosti Lze vyjít buď z ie. *kāl-o- (pak se hledá příbuzenství v stindickém . kāla- ‘tmavomodrý, černý’) (HK), nebo *ku̯āl-o- (pak se spojuje s nejasným ř. pēlós ‘hlína, bláto’ a lat. squālidus ‘špinavý’.

louže, loužička. Stč. lúžě, luž. łuža, r.lúža, s./ch. lȕža. Psl. *luža se srovnává
s lit. la ilyrsklým výrazem
liu(g)nas a luga – louže, bažina. , albánským ligáte bažinatá louka , vše z indoevroopského leug .- louže, bažina,.

V. Machek , J,. Rejzek Etymologický slovníok

Další odpovědi
marci1

Kaluž, louže pochází z praslovanského lexému *luža, majícím protějšek v litevském liug(n)as (louže, bažina), ale třeba i v albánském ligátё (bažinatá louka) a jdoucím až k indoevropskému základu *leug- (bažina, louže).
https://denik­n.cz/1239331/­cesko-slovenske-slovo-tydne-louze-vs-mlaka/