zjentek

Jak vzniklo sloveso rožni!?

A když jsme u toho, má se v místnosti správně rožínat světlo, anebo rožíhat světlo? 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Nejlepší odpověď
Pepa25

Spisovné sloveso je pouze rozžíhat / rozžehnout (svíci atd.) – dnes už archaické. Nářeční formy jsou rozžít nebo rožnout: https://cja.uj­c.cas.cz/CJA1/ (mapa 345)

Zdroj: https://olomou­c.rozhlas.cz/mam-tedy-roznit-nebo-rozsvitit-aneb-kdyz-si-cesi-s-moravany-nerozumi-7554125

Další odpovědi
marci1

Uplatnění dvojice rozsvítit × rozžehnout:
Rožni/roužni vzniklo pravděpodobně vzniklo splynutím hlásek ve slově „rozžhni“. Z toho vzniklo rožni, tedy rožínat.
Sloveso rožnout/rozžít, etymologicky vázané na rozžhavování hořlavých hmot, se zpravidla drží spíše ve spojem r. svíčku, lampu apod., na rozsáhlém území je však doloženo i ve významu generalizovaném ,rozsvítit vůbec‘. 🙂
Více: https://cja.uj­c.cas.cz/e-cja/heslo/1/181

annas

Otázka je již nejméně potřetí .Vysvěwtlení najdete v archivu., etymologie je etymologie.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=ro%C5%BE­ni

aevul

Rožni je rozkazovací způsob od slovesa rožnit, tj. připravovat jídlo na rožni. Zbytek je irelevantní, s přípravou jídla na rožni nemá nic společného. Navíc, obě varianty jsou špatně.

Justin1

Světlo bychom měli nejlépe rozsvítit a potom zase zhasnout. Pokud slyšíme „rožni“ a týká se to světla, jedná se o sloveso „rozžhnout“ a jeho rozkazovací způsob „rozžhni“, ale toto sloveso už není vhodné, pokud svítíme třeba LED zdrojem, kde není nic žhnoucího. Nicméně francouzština taky pořád pro světlo, mobilní telefon i cokoli, co se dá zapnout, používá sloveso „allumer“, které znamená „zapálit“ (ale taky „zapnout“).

elkon

Je to krajové pojmenování (slang). My „vzdělanci“ říkáme rozsvítit.

annas

aevul,

otázka zněla na rožni, rozsviť, nikoliv rožni – griluj atd. Na otázku jste neodpověděl, stejně vaše poznámka „Navíc, obě varianty jsou špatně.“
Rožni – tento imperativ je homonymem ke dvěma slovesům (rožnit a rozžít), která mají jiný význam a původ.

Pepa25

elkon: krajové pojmenování se nazývá nářečí, ne slang (to jen pro pořádek, když už jsme v kategorii „jazyky“). „Slang je nespisovný útvar jazyka, který je charakteristický pro mluvčí náležející k určité zájmové skupině“ (podle wiki)

elkon

Pepo wiki není vševědoucí, tam může psát kdokoli, cokoli.

annas

Nejde o to, že je to uvedené ve Wiki, v ní bývá dost jazykových chyb. Dělení jazyka se učí ve škole. Z Wiki lze čerpat, pokud něco o problému vím. Slang je sociální nářečí – studentů, horníků, sportovců atd.

elkon

Ale asi máš Pepo pravdu.