gfgfgfgfg

jak vzniklo přimeni dirda

Nejlepší odpověď
annas

Zjistit vaše příjmení nebylo snadné. V jednom slovníku se píše, že toto příjmení se objevuje v různých zemích, protože původní držitelé měnili často místa pobytu. Takže docházelo třeba k chybným zápisům v matrice, tedy i ke špatnému vysvětlení.
Příjmení: např. Horváthovi, Kotlárovi, Stojkovi, Balogovi, Lakatošovi, Dirdovi, Pokutovi, Tulejovi, Gažiovi, Ferkovi, Oláhovi, Bílí (i Billí) a mnoho dalších se objevuje u Romů. Je i romská skupina Dirdovi.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:kwuF7nQCGfMJ:­www.emimino.cz/dis­kuse/nejcastej­si-cikanska-jmena-71357/stranko­vani/7/+&cd=1&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a

V Jungmannově slovníku i Kottově slovníku jsem našla příjmení Děrda, Derda, Derbek, Derce. Příjmení pochází z nářečního valašského pojmenování pro dítě =děrbek, původ z maďarštiny.

Stejně Dirda – zkrácením Dirnideti = malé děti. Nic bližšího jsem k tomu nenašla.

Někde se uvádí, že malé dítě je „dráč“ (dravý, rychlý) atd. Stejně tako Dirda má rád volno, volně běhá.

Může to být ale jinak. Zkuste se obrátit na stránku Ptejte se knihovny. Mají víc možností příjmení vyhledat.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/

Další odpovědi
arygnoc

iba doplním annas o výskyte priezviska na slovensku:

Databáza priezvisk na Slovensku

Priezvisko DIRDA sa na Slovensku v roku 1995 nachádzalo 246×, celkový počet lokalít: 27, najčastejšie výskyty v lokalitách:
CHRASŤ NAD HORNÁDOM, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 76×;
VÍTKOVCE, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 44×;
KROMPACHY, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 41×;
JUH (obec KOŠICE), okr. KOŠICE – 11×;
SPIŠSKÁ NOVÁ VES, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 9×;
SPIŠSKÁ TEPLICA, okr. POPRAD – 9×;
DRIENOVSKÁ NOVÁ VES, okr. PREŠOV – 7×;
LEMEŠANY, okr. PREŠOV – 7×;
LEVOČA, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES (od r. 1996 LEVOČA) – 6×;
NAD JAZEROM (obec KOŠICE), okr. KOŠICE – 6×;
… Priezvisko DIRDOVÁ sa na Slovensku v roku 1995 nachádzalo 232×, celkový počet lokalít: 26, najčastejšie výskyty v lokalitách:
CHRASŤ NAD HORNÁDOM, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 61×;
KROMPACHY, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 53×;
VÍTKOVCE, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 39×;
LEVOČA, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES (od r. 1996 LEVOČA) – 11×;
JUH (obec KOŠICE), okr. KOŠICE – 10×;
SPIŠSKÁ NOVÁ VES, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 7×;
SPIŠSKÁ TEPLICA, okr. POPRAD – 7×;
SPIŠSKÝ HRHOV, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES (od r. 1996 LEVOČA) – 5×;
ŠVEDLÁR, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES (od r. 1996 GELNICA) – 4×;
OLCNAVA, okr. SPIŠSKÁ NOVÁ VES – 4×;

všetko oblasti so zvýšeným výskyt rómskej populácie.